Ocena wątku:
 • 0 głosów - średnia: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Tutorial Linux Mint 20.1 - instalacja
#1
7
Better response on post Linux Mint 20.1 - instalacjaLinux Mint występuje w trzech odmianach (środowiskach graficznych).
 • Cinnamon: najbardziej zaawansowany i nowoczesny, z najlepszymi efektami graficznymi co może wpłynąć na spowolnienie komputera jeżeli jest to starszy sprzęt.

 • MATE: bardziej stabilny i szybszy ale z mniejszą ilością zaawansowanych funkcji i uboższy graficznie.

 • Xfce: najprostszy ale za to najbardziej stabilny, najlepiej nadający się dla starszych komputerów.


Przygotowanie systemu Windows

Jeżeli chcemy zainstalować Linux Mint obok systemu Windows wyłączamy funkcję szybkiego uruchamiania (hibernacji):
Start > System > Panel sterowania > Sprzęt i dźwięk > Opcje zasilania > Wybierz działanie przycisków zasilania > Zmień ustawienia, które są obecnie niedostępne > Włącz szybkie uruchamianie

Jeżeli mamy funkcję BitLocker (szyfrowanie dysku) także ją wyłączamy:
Start > System > Panel sterowania > System i zabezpieczenia > Szyfrowanie dysków funkcją BitLocker > Wyłącz funkcję BitLocker

Robimy miejsce na dysku na Linux Mint (przynajmniej 20 GB) usuwając niepotrzebne pliki. Warto także zrobić defragmentację dysku.
20 GB wystarczy jedynie do przetestowania systemu, do normalnego użytku potrzebujemy znacznie więcej.


Pobranie pliku ISO

Po pobraniu pliku ISO dokonujemy sprawdzenia czy nie został on uszkodzony podczas przesyłania. W tym celu porównujemy dwie liczby zwane sumami kontrolnymi SHA-256. Poniżej jest pierwsza z nich dla każdego środowiska graficznego.
 • Cinnamon: 14f73c93f75e873f4ac70b6cddc83703755c2421135a8fbbfd6ccfeed107e971

 • MATE: 12ccfa2494acf761b2f5a3379ed770495d97051c3944571d5ad5e7c50d11c975

 • Xfce: 4f9cc6fa8a2d6fd7ffdf88478812ff994e36470ecfe50761f7efd56e6d3d7018

Drugą musimy wygenerować z pliku ISO za pomocą odpowiedniego programu. Następnie je porównujemy, jeżeli są identyczne to oznacza że nasz plik nie zawiera żadnych błędów, jeżeli są różne to musimy powtórzyć pobranie pliku.

Użytkownicy systemu Windows:

Pobieramy program >> MD5 & SHA Checksum Utility

Po jego uruchomieniu zaznaczamy opcję "SHA-256" i wybieramy plik ISO za pomocą przycisku "Browse". Możemy go także wybrać przeciągając go na okno programu.

[Obrazek: 482J78el.png]

Użytkownicy systemów Linux:

Wykonujemy to polecenie w terminalu. Jeśli nasz plik ISO znajduje się w innym katalogu niż Pobrane zmieniamy odpowiednio nazwę w poleceniu. Jeśli sprawdzamy inny plik ISO niż linuxmint-20.1-cinnamon-64bit.iso także odpowiednio zmieniamy nazwę.

Kod:
sha256sum -b ~/Pobrane/linuxmint-20.1-cinnamon-64bit.iso


Sprawdzanie autentyczności pliku ISO

Możemy wykonać dodatkowy test dający nam pewność że nasza kopia pliku ISO nie zawiera szkodliwego oprogramowania:
>> Sprawdzanie autentyczności pliku ISO


Utworzenie rozruchowego nośnika USB

Napęd USB (pendrive), który nie powinien być mniejszy niż 4 GB, zostanie w tym procesie sformatowany, co oznacza że wszystko co się na nim znajduje będzie usunięte.
Do jego utworzenia użyjemy programu >> Etcher który pobieramy i uruchamiamy.

[Obrazek: Ypwh1Wal.png]

Klikamy na "Select image" i wybieramy plik ISO. Napęd USB pojawi się pod "Select drive" jak tylko podłączymy go do komputera. Jeżeli mamy podłączonych kilka napędów USB to klikamy na "Change" i wybieramy właściwy. Klikamy "Flash!". Po kilku minutach nośnik rozruchowy będzie gotowy.


Uruchomienie systemu z rozruchowego nośnika USB

Zaczynamy od sprawdzenia w dokumentacji komputera którym klawiszem na klawiaturze możemy otworzyć ustawienia BIOS (BIOS Setup). W niektórych przypadkach, żeby ten klawisz zadziałał najpierw musimy wyłączyć komputer przytrzymując klawisz Shift.
Podłączamy rozruchowy nośnik USB, startujemy komputer i naciskając wielokrotnie odpowiedni klawisz otwieramy ustawienia BIOS.
Rozpoczynamy od wyłączenia funkcji Secure Boot która powoduje problemy. Czasami trzeba zabezpieczyć BIOS hasłem, żeby opcja Secure Boot stała się aktywna i można ją było wyłączyć.
Następnie poszukujemy listy napędów z których startuje system operacyjny (Boot Sequence, Boot Option). Na liście wyszukujemy pozycji która reprezentuje rozruchowy nośnik USB i przesuwamy ją na początek listy. Potwierdzamy zmiany. Opuszczenie ustawień BIOS spowoduje uruchomienie systemu Linux Mint.


Zawieszanie się systemu podczas rozruchu >> Problemy podczas instalacji systemu


Instalacja systemu na dysku

Linux Mint uruchomiony z nośnika USB jest tymczasowy, powolny i nie w pełni funkcjonalny. Jest krokiem do osiągnięcia pełnej instalacji, ale można w nim przetestować czy nasz sprzęt współpracuje z systemem i czy dane środowisko graficzne odpowiada naszym gustom.
Na jego pulpicie znajdziemy ikonę "Install Linux Mint", na którą podwójnie klikamy. Wybieramy język i klawiaturę. Możemy połączyć się z internetem poprzez wi-fi i wybrać "Zainstaluj oprogramowanie podmiotów trzecich..." (jeżeli wcześniej nie udało nam się wyłączyć funkcji Secure Boot w ustawieniach BIOS to pomijamy na razie tą opcję). Następnie wybieramy rodzaj instalacji.

[Obrazek: x7uHeYal.png]

Pierwsza opcja to "Instalacja Linux Mint obok ..." systemu który mamy na komputerze. Po wybraniu tej opcji będziemy mieli możliwość regulacji ile przestrzeni będzie przydzielone dla Linux Mint przesuwając podziałkę.

[Obrazek: OXsDPWKl.png]

Nasz wybór będzie ograniczony przez najmniejszą ilość jaką musimy przydzielić nowemu systemowi (20 GB) i ilość wolnej pamięci na dysku.

Druga opcja to "Wyczyszczenie dysku i zainstalowanie Linux Mint". Stary system i wszystko co mamy na dysku będzie bezpowrotnie stracone.

W obydwu opcjach jest także możliwość tworzenia poszczególnych partycji dla bardziej zaawansowanych użytkowników. W tym przypadku wybieramy "Użycie innego rozwiązania".

Kontynuujemy przygotowania do instalacji wybierając strefę czasu, imię użytkownika, nazwę komputera, hasło, logowanie automatyczne albo poprzez hasło.

Po zakończeniu instalacji i zrestartowaniu komputera będziemy mogli wybrać z listy który system chcemy wystartować, jeśli wybraliśmy pierwszą opcję.

>> Konfiguracja GRUB - domyślny system operacyjny

Brak wyboru systemu przy rozruchu >> Problemy podczas instalacji systemu


Pełne spolszczenie systemu

Rozpoczynamy od zainstalowania wszystkich aktualizacji:
Menu > Menedżer aktualizacji > Zainstaluj aktualizacje

Możemy także zainstalować "oprogramowanie podmiotów trzecich" jeżeli nie zrobiliśmy tego podczas instalacji systemu:
Menu > Zainstaluj kodeki multimediów

Następnie instalujemy dodatkowe pakiety dla języka polskiego i restartujemy komputer:
Menu > Języki > Zainstaluj/usuń języki > Polish, Poland UTF-8 > Zainstaluj pakiety językowe


Skocz do:
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości