Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zamiana Cinnamon na MATE ?
#1
Lightbulb 
0
Mam LMDE4 Cinnamon i co najmniej 1x dziennie to środowisko mi się zawiesza Huh . Tzn. mogę poruszać tylko kursorem. Reszta jest "zamrożona" i nie reaguje. Pomaga jedynie twardy reset. Jeśli w tym czasie coś pobieram z sieci, a pobieram dużo, to po resecie wszystko tracę Sad . Mam już tego dość.
Z tym się nie da żyć  Cry .
Idea  Myślałem aby całkowicie wyrzucić Cinnamon, a zainstalować MATE. Czy taka zamiana jest możliwa bez zepsucia wszystkiego ? 
Tylko czy ta zamiana nie usunie  mi przeglądarek www ?  Jesli MATE też będzie się "zamrażać"  = przesiadka na inne distro. Myślałem, że na Debianie nie będzie takich rzeczy.

Czy jest jakaś komenda którą można odinstalować Kompletnie i Całkowicie Cinnamon oraz usunąć Wszystkie ustawienia i pozostałości po tym. Tzn. posprzątać Kompletnie wszystko.
I drugą komendą zainstalować Kompletne środowisko MATE ? 

Czy MATE będzie szybsze / lżejsze od Cinnamon ? Chociaż trochę.
Odpowiedz
#2
0
Przede wszystkim z jakim sprzętem mamy do czynienia?
Odpowiedz
#3
0
Mam nadzieję, że to wyjaśnia: laptop Dell

[Obrazek: 4gVdSjnl.png]
Odpowiedz
#4
0
Zmiana jest możliwa, nawet nie trzeba usuwać Cinnamon, wystarczy doinstalować Mate.
A z tym zamrażaniem DE to jak się zdarzy to spróbuj wywołać konsolę Ctrl+Alt+F1 będzie można zrestartować Cinnamona z CLI.
Odpowiedz
#5
0
Ale czy Mate jest choć trochę szybsze / stabilniejsze / lżejsze od Cinnamon czy nie ?

Dlaczego nie napisałeś co mam zrobić po zastosowaniu tego co napisałeś ? Ctrl+Alt+f1

Po wywołaniu tego wylogowuje mnie, a po zalogowaniu cały ekran jest czarny z wierszem poleceń i muszę restartować komputer sudo reboot aby z tego wyjść .
Odpowiedz
#6
0
Środowisko Mate powinno być szybsze i stabilniejsze.
Ja bym polecał XFCE.

Dlaczego nie napisałem co masz zrobić po zastosowaniu tego co napisałem czyli Ctrl+Alt+f1. Bo nie jesteśmy w dziale przedszkole i zakładam, że piszący tu ludzie mają rozwinięte zdolności posługiwania się systemem i wyszukiwarką internetową i potrafią w razie czego poprosić o rozwinięcie wypowiedzi.

Nic cie tam nie wylogowuje, przełączasz się tylko na inną konsolę. Powrót do sesji graficznej masz pod Ctrl+Alt+F6
Odpowiedz
#7
0
Alt+F2  r+Enter   Wink

Intryguje mnie to Mate. Chętnie bym przetestował takie rozwiązanie  Rolleyes .

Czy jest jakiś sposób aby po odinstalowaniu usunąć wszystkie pozostałości, bo odinstalowanie wszystkiego nie usuwa. Jakies pliki zostają.

Dodano po pewnym czasie:
(09-03-2022, 19:32)dedito napisał(a): Ja bym polecał XFCE.

Lubię gdy manager plików podaje szczegóły plików (Thunar), a tam tego nie ma.

Oprócz tego Manager plików w xfce nie ma opcji Dual Panel po F3, a to jest użyteczne i warto mieć tą możliwość.
Odpowiedz
#8
0
Co za problem doinstalować sobie menadżer plików jaki ci pasuje?
Szukasz problemów tam gdzie one nie istnieją Big Grin

Jakieś pliki zawsze zostaną w katalogu home, resztę można opcją purge i do tego autoremove jak zostaną jakieś "sieroty".

Mam XFCE i mam dual panel, także bajki opowiadasz Big Grin
Odpowiedz
#9
0
Mate jest lekkie i dość stabilne.
w przypadku zawieszenia warto poszukać konkretnej przyczyny, może np. menedżer okien się zamraża i wtedy wystarczy użyć innego...
jest też skrót do resetowania samego środowiska graficznego bez resetowania całego systemu:
CTRL + ALT + BACKSPACE
Odpowiedz
#10
0
Powyżej podpowiadano aby resetować cinnamon. Niestety to  nie pomaga. Jak sie zamrozi to nie da się wywołać Terminala ani niczego. Mam władze tylko mad kursorem. Reszta nie reaguje. Alt+F2 także. 
Alt+Ctrl+B.space robi to co ma z tym że po takim resecie pliki będące w trakcie pobierania są stracone i trzeba je pobierać od początku. Więc taki reset w zasadzie  nie pomaga. 

To się zamraża gdy albo używam mkvToolNix albo Ark dzieli duży plik. Wczoraj wyszedłem z pokoju na chwilę i po powrocie już było zamrożone. Nie wytrzymałem i zainstalowałem Mate-desktop. Zobaczymy jak to będzie się sprawować. Pierwsze wrażenie nie jest dobre. Niewygoda =stare przyzwyczajenia. Teraz własnie jest tu masa (zbyt dużo) ustawiania Wszystkiego. 
Zastanawiam sie - to chyba - zły pomysł i moze lepiej zainstalować na czysto MintMate lub itp. ? Wtedy nie trzeba usuwac pozostałości po cinnamon. Komenda z "purge" wszystkiego nie usuwa.
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości