Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Najlepszy sterownik dla kart AMD Radeon
#1
0
Najlepsze sterowniki do kart AMD to amdgpu,  jest to oficjalnie wspierany przez AMD otwarty sterownik, przenoszą do niego powoli funkcje z swojego własnościowego. Poszukaj w internecie czy nie da rady wymusić używania go, ja tak mam w przypadku mojego R9 390, domyślnie ładowany i dostępny jest tylko sterownik radeon, ale po kilku minutach grzebania można ustawić żeby używało właśnie amdgpu dzięki czemu jest lepsza wydajność.

Moderacja: Zrobiło się OT, wydzieliłem dyskusję z wątku AMD Radeon HD 8370D do osobnego.
Odpowiedz
#2
0
(28-05-2019, 15:38)Karpiu napisał(a): Najlepsze sterowniki do kart AMD to amdgpu,  jest to oficjalnie wspierany przez AMD otwarty sterownik, przenoszą do niego powoli funkcje z swojego własnościowego.
Z tego co wiem to AMD rozwijaja tylko część zamkniętą amdgpu-pro, otwarte amdgpu rozwija społeczność.
Masz jakiś link na temat tego, że AMD przenosi swoje własnościowe funkcje do otwartoźródłowego sterownika?

(28-05-2019, 15:38)Karpiu napisał(a): Poszukaj w internecie czy nie da rady wymusić używania go, ja tak mam w przypadku mojego R9 390, domyślnie ładowany i dostępny jest tylko sterownik radeon, ale po kilku minutach grzebania można ustawić żeby używało właśnie amdgpu dzięki czemu jest lepsza wydajność.

Jak już ciacho wspomniał, tylko GCN. https://en.wikipedia.org/wiki/AMDGPU
Odpowiedz
#3
0
(28-05-2019, 17:39)dedito napisał(a):
(28-05-2019, 15:38)Karpiu napisał(a): Najlepsze sterowniki do kart AMD to amdgpu,  jest to oficjalnie wspierany przez AMD otwarty sterownik, przenoszą do niego powoli funkcje z swojego własnościowego.
Z tego co wiem to AMD rozwijaja tylko część zamkniętą amdgpu-pro, otwarte amdgpu rozwija społeczność.
Masz jakiś link na temat tego, że AMD przenosi swoje własnościowe funkcje do otwartoźródłowego sterownika?

Linka bezpośrednio nie podam ale od czasu do czasu na reddit pojawiają się informacje(zazwyczaj źródło to phoronix.com) że AMD dodało kolejne opcję, ostatnio z tego co kojarzę to dodali freesync. Gdzieś też czytałem że AMD dla zwykłego zjadacza chleba poleca korzystanie właśnie z tego sterownika, chyba że ktoś koniecznie potrzebuje korzystać z własnościowych funkcji. Trochę temat przewertowałem ze względu na moją kartę właśnie i zdziwił mnie sposób postępowania AMD, tym bardziej że NVIDIA pod tym kątem nie daje żadnego wyboru - albo ich własnościowe albo się trzeba męczyć na nouveau.
Odpowiedz
#4
0
Być może czytałeś to https://www.phoronix.com/scan.php?page=n...5.0-Enable
z tego akurat wynika, że dodali freesync do swojego zamkniętego sterownika.
Nie spotkałem się jeszcze z artykułem z którego by wynikało, że AMD rozwija otwartoźródłowy sterownik amdgpu.
Odpowiedz
#5
0
Tego akurat nie czytałem, nie mam monitora freesync, więc nie wchodziłem :/ być może coś źle zrozumiałem czytając wypowiedzi innych i artykuły ale nawet w podlinkowanym przez Ciebie artykule jest napisane że trzeba używać amdgpu, a nie amdgpu-pro, być może jednak coś jest na rzeczy, przecież AMD część swoich technologi udostępnia np. TressFX jest na licencji MIT
Odpowiedz
#6
0
(29-05-2019, 15:30)Karpiu napisał(a): ...w podlinkowanym przez Ciebie artykule jest napisane że trzeba używać amdgpu, a nie amdgpu-pro, ..

To chyba na opak rozumiemy artykuł.
Cytat:Previously AMD offered FreeSync support via their hybrid driver package with its DKMS module in Radeon Software, but now it's mainline if you are on at least Linux 5.0.
co ja rozumiem tak, że najpierw FreeSync był oferowany w ramach amdgpu-pro, a dopiero potem trafił do jądra Linuksa.
Czyli używać możesz amdgpu-pro lub amdgpu, przy czym dla tego ostatniego wymagany jest kernel w wersji 5.

Zrobiło się OT, wydzieliłem dyskusję do osobnego wątku.
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości