Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
nowe jądra nie pozwalają na uruchomienie systemu
#1
0
[Obrazek: ovs2FrMl.jpg]


witam was serdecznie,
po aktualizacji jądra na ...51 wyskakuje mi taki monit:
[Obrazek: ovs2FrMl.jpg]
ostanie jajo na jakim mi odpala system to: ...48
ręcznie wywalam wszystko z gruba powyżej ...48 aktualnie, żeby za każdym razem, kiedy odpalam system, nie musiał go uruchamiać w trybie zaawansowanym i nie musiał ręcznie szukać jajka ...48 na którym system uruchamia się normalnie.
mam w związku z tym pytanie, a raczej liczę na jakieś podpowiedzi czy uwagi w związku z zaistniałą sytuacją.
AHA:
1. dużo tracę nie pracują na najnowszym jądrze?
2. odhaczyć aktualizację jądra systemu w trakcie aktualizacji?
3. czy jest szansa, że w przyszłości wyższe jądra będą pozwalać mi na normalne uruchamianie systemu?
Odpowiedz
#2
0
Heh, zrób tak:

Uruchom ponownie komputer, wciśnij Shift i trzymaj do momentu, w który pojawi się menu GRUB.
Z menu wybierz opcje zaawansowane a z nich uruchomienie komputera na jądrze... nie wiem jaki masz system. Jądra 48 nie kojarzę (51 to domyślam się 5.1)... 4.8? Używasz jakieś starszej wersji Minta?

Napisz jaki system lub lepiej wklej na forum wynik polecenia inxi -Fxz
Odpowiedz
#3
1
Better response on post RE: nowe jądra nie pozwalają na uruchomienie systemuNie chciałbym nic mówić ale fajny ten mint skoro aktualizacja kernela skutkuje kernel panic. xD

Kernel to jest jedna z tych rzeczy, która musi być up to date, bo ciągle są jakieś luki bezpieczeństwa i używanie niezałatanego kernela to tylko prośba o kłopoty.

Nowe kernele, a konkretnie ich nowa funkcjonalność wprowadzona w nowszych wersjach jest potrzebna tym, którym... jest potrzebna. xD Dla przykładu, kernel 5.1 wprowadził poprawę obsługi przenoszenia danych ze SWAP do RAM przy wykonywaniu polecenia swapoff . Wcześniej ta operacja zajmowała bardzo dużo czasu przy 100% zużyciu procesora. Obecnie ta operacja zajmuje sporo mniej czasu przy kilku procentowym zużyciu procka. Dla osób takich jak ja, które korzystają ze SWAP, to jest cudownie wręcz pozytywna zmiana i ja nie mogę już używać kernela < 5.1 . Także sam musisz sobie odpowiedzieć co tracisz nie instalując nowszysz wersji (nie mówie tutaj o łatach bezpieczeństwa, bo to są osobne rzeczy).

A co do tego komunikatu jeszcze, to trzeba by tam zajrzeć w log na początek kernel panic, może tam będzie napisane co spowodowało problem. Bez całego komunikatu to nic się nie poradzi. xD Odpal system na starym jaju i poszukaj w logu tego komunikatu. Jedyne co to jeszcze można powiedzieć, że coś z ACPI może się gryźć.
Odpowiedz
#4
0
Morfik, jeśli się "usuwa coś z katalogu grub", to co się dziwisz?
Big Grin
Każde jajo może "pęc".
Odpowiedz
#5
0
(06-06-2019, 17:48)morfik napisał(a): Nie chciałbym nic mówić ale fajny ten mint skoro aktualizacja kernela skutkuje kernel panic. xD

Kernel to jest jedna z tych rzeczy, która musi być up to date, bo ciągle są jakieś luki bezpieczeństwa i używanie niezałatanego kernela to tylko prośba o kłopoty.

Nowe kernele, a konkretnie ich nowa funkcjonalność wprowadzona w nowszych wersjach jest potrzebna tym, którym... jest potrzebna. xD Dla przykładu, kernel 5.1 wprowadził poprawę obsługi przenoszenia danych ze SWAP do RAM przy wykonywaniu polecenia swapoff . Wcześniej ta operacja zajmowała bardzo dużo czasu przy 100% zużyciu procesora. Obecnie ta operacja zajmuje sporo mniej czasu przy kilku procentowym zużyciu procka. Dla osób takich jak ja, które korzystają ze SWAP, to jest cudownie wręcz pozytywna zmiana i ja nie mogę już używać kernela < 5.1 . Także sam musisz sobie odpowiedzieć co tracisz nie instalując nowszysz wersji (nie mówie tutaj o łatach bezpieczeństwa, bo to są osobne rzeczy).

A co do tego komunikatu jeszcze, to trzeba by tam zajrzeć w log na początek kernel panic, może tam będzie napisane co spowodowało problem. Bez całego komunikatu to nic się nie poradzi. xD Odpal system na starym jaju i poszukaj w logu tego komunikatu. Jedyne co to jeszcze można powiedzieć, że coś z ACPI może się gryźć.

Dodano po pewnym czasie:
bardzo ciekawe, to co napisałeś. będę musiał sobie na spokojnie to przeanalizować, a na razie postaram się zrobić tak, jak powyżej napisał do mnie ciastek, któremu również dziękuję za sprostowanie, szybką i jasną odpowiedź zrozumiałą dla mnie, co nie zawsze jest często spotykane na forach...

Dodano po pewnym czasie:
(06-06-2019, 17:45)yahoob3 napisał(a): Heh, zrób tak:

Uruchom ponownie komputer, wciśnij Shift i trzymaj do momentu, w który pojawi się menu GRUB.
Z menu wybierz opcje zaawansowane a z nich uruchomienie komputera na jądrze... nie wiem jaki masz system. Jądra 48 nie kojarzę (51 to domyślam się 5.1)... 4.8? Używasz jakieś starszej wersji Minta?

Napisz jaki system lub lepiej wklej na forum wynik polecenia inxi -Fxz

Dodano po pewnym czasie:
tak, z tymi jądrami jest tak jak napisałeś. mam Linux Mint Cynamon 19.1 ten najnowszy. Dzięki za jasną odpowiedź. wiem co robić. jeszcze raz dzięki i pewnie za jakiś czas pochwalę się, jak mi udało się to naprawić. lub... jak szybko poszła mi reinstalacja systemu Wink
Odpowiedz
#6
1
Better response on post RE: nowe jądra nie pozwalają na uruchomienie systemuSystemu nie trzeba reinstalować, tylko uruchomić system na starszym jądrze a nowe usunąć w menedżerze aktualizacji.
Odpowiedz
#7
1
Better response on post RE: nowe jądra nie pozwalają na uruchomienie systemuJak coś to tu jest podsumowanie zmian z wersji na wersję:
https://kernelnewbies.org/Linux_5.1
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości