Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zmiana funkcji prawego przycisku - Cinnamon
#1
0
Ciekawostka taka. Chciałbym nawiązać nieco do tego o co kolega Karpiu pytał w tym dziale, ale chodzi mi o coś troszeczkę innego. Mianowicie chciałbym zrobić sobie przeciąganie ikon prawym przyciskiem myszy z możliwością wysunięcia menu kontekstowego. Tak, dokładnie tak jak wygląda to w Windowsie, ale nie tylko bo pulpit xfce oferuje dokładnie to samo, jak dotąd tylko na nim to znalazłem a wygodne to jak diabli. Jeżeli naruszyłem regulamin to nie bijcie świeżaka tylko pouczcie Big Grin
Odpowiedz
#2
0
W jakich sytuacjach użycie prawego klawisza jest wygodniejsze?
Odpowiedz
#3
0
Dla mnie wygodniejszym jest przeciągnąć prawym z folderu do folderu jakąś zawartość i wybrać z menu kontekstowego opcję: "Skopiuj" podczas gdy system domyślnie wykonuje "przeniesienie" jeśli używa się lewego przycisku (bywa, że te funkcje zmieniają się między sobą w zależności od różnych sytuacji, co jednak nie zmienia faktu, że lepiej wskazać precyzyjnie systemowi co ma wykonać). OK można też to zrobić bardziej na piechotę czyli wybrać z menu kontekstowego najpierw "skopiuj" dla zasobu a następnie "wklej" w miejscu docelowym, ale równie dobrze to można bawić się klawiaturą no i rzecz jasna terminalem (ale do tego ostatniego jeszcze nie dojrzałem Big Grin). Tak czy inaczej opcje w systemie są po to by ułatwiać sobie pracę z nim, dlatego tyle ich jest, a to z czego korzysta użytkownik to już jego sprawa. No ja się przyzwyczaiłem do tego przeciągania prawym i myślę, że nie jestem z tym sam chyba, że jestem jakimś odmieńcem xD W każdym razie jeśli jest jakaś możliwość by to zmajstrować to dlaczego nie? Cenię sobie zalety Cinnamona i nie zmienię sobie pulpitu na Xfce tylko po to by mieć przeciąganie prawym Big Grin No chyba, że jest to bardziej skomplikowany problem wymagający przerobienia połowy systemu? Tongue
Odpowiedz
#4
0
Kopiowanie/przeniesienie działa dokładnie tak, jak w Windows: jeśli operacja dokonywana jest w ramach jednej partycji - mamy przeniesienie, jeśli w ramach różnych partycji - kopiowanie.
Co do wygody można jeszcze kliknąć (zaznaczyć) potem Ctrl+C lub X i Ctrl+V...
Odpowiedz
#5
1
Better response on post RE: Zmiana funkcji prawego przycisku - Cinnamon
(23-09-2019, 19:44)Y-me369 napisał(a): Dla mnie wygodniejszym jest przeciągnąć prawym z folderu do folderu jakąś zawartość i wybrać z menu kontekstowego opcję: "Skopiuj" (...)

Ta funkcja istnieje w Cinnamon (a także w MATE) ale jest inaczej zastosowana.

Zacznij od zmiany w preferencjach:
Menu systemu > Okna > Zachowanie > Specjalny przycisk do przenoszenia i zmieniania rozmiaru okien > (Zmień na "Nieaktywne" albo "Super").

Teraz, jeśli przeciągniesz katalog/plik lewym klawiszem myszy, równocześnie przytrzymując klawisz Alt na klawiaturze to otworzy się menu z wyborem przenieś/skopiuj.

Przeciągnięcie katalogu/pliku lewym klawiszem myszy powoduje jego przeniesienie. Jeśli to zrobisz równocześnie przytrzymując klawisz Ctrl na klawiaturze to go skopiujesz.
Odpowiedz
#6
1
Better response on post RE: Zmiana funkcji prawego przycisku - Cinnamon
(24-09-2019, 15:27)magnus napisał(a): jeśli przeciągniesz katalog/plik lewym klawiszem myszy, równocześnie przytrzymując klawisz Alt na klawiaturze to otworzy się menu z wyborem przenieś/skopiuj/utwórz tutaj dowiązanie.
To samo uzyskasz przeciągając plik/katalog kółkiem myszy Smile

@Magnus, zmiana klawisza przenoszenia/zmiany rozmiaru okna nie jest potrzebna. Okno przenosisz Altem chwytając gdziekolwiek, a plik/katalog tak, jak opisałeś.
Odpowiedz
#7
0
@Yahoob3, to co opisujesz to stare, dobre czasy wersji 18.3.  Big Grin

W mojej wiadomości są kroki konieczne w wersji 19.2.

Y-me369 używa wersji 19 więc będzie musiał sprawdzić co u niego działa.


Dopisałeś coś do mojego cytatu?  Big Grin
Odpowiedz
#8
0
No muszę przyznać, że zrobiło się ciekawie i zasadniczo to nie do końca wiem czy temat można uznać za rozwiązany czy też nie bo to zależy jak na to spojrzeć Big Grin

(24-09-2019, 19:22)yahoob3 napisał(a):
(24-09-2019, 15:27)magnus napisał(a): jeśli przeciągniesz katalog/plik lewym klawiszem myszy, równocześnie przytrzymując klawisz Alt na klawiaturze to otworzy się menu z wyborem przenieś/skopiuj/utwórz tutaj dowiązanie.
To samo uzyskasz przeciągając plik/katalog kółkiem myszy Smile

@Magnus, zmiana klawisza przenoszenia/zmiany rozmiaru okna nie jest potrzebna. Okno przenosisz Altem chwytając gdziekolwiek, a plik/katalog tak, jak opisałeś.

Tak wyszło, że nie wyszło :/ Poklikałem trochę i z przykrością stwierdzam, że linux u mnie rolkę traktuje dokładnie tak jak lewy przycisk myszy, czyli tam gdzie system uważa za stosowne kopiować to kopiuje, a tam gdzie przenieść przenosi. Bardzo dobrze w skrócie omówiłeś sam jak to działa we wcześniejszym poście, miałem oczywiście świadomość tego choć mogło wyglądać nieco inaczej, ale chciałem się skupić bardziej na samym tym co chciałbym osiągnąć stąd i nie doprecyzowałem gdzie system wykonuje kopiowanie a gdzie przenoszenie zasobu lewym przyciskiem myszy. W każdym za rzetelność i zaangażowanie płynie moje podziękowanie (o ile mechanizm forum mi na nie pozwoli bowiem nie udzielam się na zbyt wielu forach a tutaj nawet nie raczkuję a pełzam więc muszę jeszcze dobrze obczaić co jest możliwe a co zablokowane przed cwaniakami Big Grin ).

(24-09-2019, 15:27)magnus napisał(a):
(23-09-2019, 19:44)Y-me369 napisał(a): Dla mnie wygodniejszym jest przeciągnąć prawym z folderu do folderu jakąś zawartość i wybrać z menu kontekstowego opcję: "Skopiuj" (...)

Ta funkcja istnieje w Cinnamon (a także w MATE) ale jest inaczej zastosowana.

Zacznij od zmiany w preferencjach:
Menu systemu > Okna > Zachowanie > Specjalny przycisk do przenoszenia i zmieniania rozmiaru okien > (Zmień na "Nieaktywne" albo "Super").

Teraz, jeśli przeciągniesz katalog/plik lewym klawiszem myszy, równocześnie przytrzymując klawisz Alt na klawiaturze to otworzy się menu z wyborem przenieś/skopiuj.

Przeciągnięcie katalogu/pliku lewym klawiszem myszy powoduje jego przeniesienie. Jeśli to zrobisz równocześnie przytrzymując klawisz Ctrl na klawiaturze to go skopiujesz.

I to jest główny bohater tego tematu jak na razie Big Grin Postąpiłem zgodnie z instrukcją i zarówno opcja "Nieaktywne" jak i "Super" dają opisany powyżej rezultat, jednak obie te opcje mają jeden efekt uboczny - usuwają możliwość przemieszczania okien przy wciśniętym alcie, która zasadniczo mi się w linuxach bardzo podoba choć bywa, że o niej zapominam, ale dzięki niej można sprawnie przerzucać okienka zwłaszcza między dwoma ekranami. Jednak i na to znalazło się rozwiązanie kompromisowe, a mianowicie opcja "Control", która w tym momencie umożliwia mi przenoszenie zasobów wysuwając menu kontekstowe j/w za pomocą altu, natomiast CTRL służy teraz do tego co robił wcześniej ALT czyli przerzuca okienka. Reszta jest kwestią przyzwyczajenia. Jeśli dobrze rozumuję to "Super" to jest chyba ten klawisz z logiem windowsa na klawiaturze, a więc teoretycznie opcja "Super" powinna robić to samo co teraz mam na CTRL, ale szczerze mówiąc nie sprawdzałem tego stąd moje pitolenie Tongue

Skoro jednak o kompromisach mowa to powyższe rozwiązanie jest raczej kompromisem wymagającym zmiany pewnych przyzwyczajeń aniżeli rozwiązaniem sensu stricte. Stąd w sumie nie wiem czy dopisywać te [Rozwiązane] do tytułu czy też nie... Kompromis jest spoko, ale jeśli ktoś wie jeszcze jak można inaczej to nie chciał bym studzić jego zapału w tym temacie obwieszczając, że rozwiązany Big Grin Tak, od razu idzie humanistę rozpoznać xD
Odpowiedz
#9
0
(25-09-2019, 00:44)magnus napisał(a): @Yahoob3, to co opisujesz to stare, dobre czasy wersji 18.3.  Big Grin

No tak. Wiesz, że ja niedzisiejszy jestem Big Grin
Pewnie przesiądę się w końcu bo wstyd Big Grin

Cytat:Dopisałeś coś do mojego cytatu?  Big Grin
Tak troszeczkę Big Grin

EDIT:
OK, problem ominięty, bo rozwiązanie wiązałoby się z grzebaniem (chyba) w kodzie. Może nie [SOLVED]... zamykam.

EDIT2:
OK, otwieram - męcz się dalej ;P
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości