Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cinnamon 19.2 nie bootuje z live usb
#1
0
witam

aktualnie jestem na etapie zmiany laptopa, nowy to Asus TUF Gaming FX505DY z dyskiem ssd nvme. Zainstalowałem Windowsa 10 i chciałem dołożyć do niego Linux Mint jako główny system tak jak miałem w swoim poprzednim laptopie. Problem pojawia się na etapie bootowania systemu z live usb. Proces bootowania zawiesza się na:

Kod:
A start job is running for Monitoring of LVM2..meventd or progres polling (34 / no limit)
w tym momencie system przestaje reagować na jakikolwiek bodziec. Szukałem rozwiązania tego problemu i być może przyczyną jest karta graficzna. Użyłem więc opcji bootowania z nomodeset. Wówczas system zawiesza się na komunikacie:
Kod:
nvm nvme0: controller is down; will reset: CSTS=0xfffff, PCI_STATUS=0xfff

Czy ktoś się spotkał z takim problem. Dysk jaki mam w laptopie to ssd z interfejsem nvme.  Sam pendrive z live usb jest ok ponieważ na innym laptopie bootuje go bez problemu do gui.

Z góry dziękuję za pomoc.
Odpowiedz
#2
1
Better response on post RE: Cinnamon 19.2 nie bootuje z live usb"nvm nvme0: controller is down"

Sprawdź np. Ubuntu 19.04 lub starszą wersję Linux Mint 18.3 Sylvia. Może być że kontroler dysku nie wspiera Linuxa (lub na odwrót)

Możesz wejść do jakiegoś trybu czy w ogóle nie działa (nawet wersja Live)?
Odpowiedz
#3
0
Kontroler dysku powinien być w trybie AHCI, a w przypadku Windows 10 może on być w trybie RAID co może powodować ten błąd.
Odpowiedz
#4
0
(08-11-2019, 22:10)Nicekovsky napisał(a): "nvm nvme0: controller is down"

Sprawdź np. Ubuntu 19.04 lub starszą wersję Linux Mint 18.3 Sylvia. Może być że kontroler dysku nie wspiera Linuxa (lub na odwrót)

Możesz wejść do jakiegoś trybu czy w ogóle nie działa (nawet wersja Live)?
Ok, sprawdzę starszą wersje Mint-a bo Ubuntu odpada, preferuje Mint-a. Dam znać jak przetestuje. Nie mogę wejść do żadnego trybu.

(09-11-2019, 09:10)dedito napisał(a): Kontroler dysku powinien być w trybie AHCI, a w przypadku Windows 10 może on być w trybie RAID co może powodować ten błąd.
Dokładnie tak jest ustawione w Biosie na AHCI.
Odpowiedz
#5
0
Spróbuj także innych sposobów rozruchu >> Problemy podczas instalacji systemu

I ustawień,
Windows: szybkie uruchamianie (hibernacja) - wyłączone
BIOS: Secure Boot - wyłączony, Fast Boot - wyłączony
Odpowiedz
#6
0
(09-11-2019, 16:41)magnus napisał(a): Spróbuj także innych sposobów rozruchu >> Problemy podczas instalacji systemu

I ustawień,
Windows: szybkie uruchamianie (hibernacja) - wyłączone
BIOS: Secure Boot - wyłączony, Fast Boot - wyłączony

Przetestowałem nomodeset i nouveau.noaccel=1 na tych ustawieniach i efekt ten sam na 31s zawiesza się:
Kod:
A start job is running for Monitoring of LVM2..meventd or progres polling (34 / no limit)

Ściągam 18.3 i dam znać czy przyniosło efekt.

Dodano po pewnym czasie:
(08-11-2019, 22:10)Nicekovsky napisał(a): "nvm nvme0: controller is down"

Sprawdź np. Ubuntu 19.04 lub starszą wersję Linux Mint 18.3 Sylvia. Może być że kontroler dysku nie wspiera Linuxa (lub na odwrót)

Możesz wejść do jakiegoś trybu czy w ogóle nie działa (nawet wersja Live)?

Dziękuje serdecznie za wskazówkę. Starsza wersja Minta zadziałała bez problemu. System zainstalowany teraz musze powalczyć ze sterownikami, chociaż rozważam przejście na Ubuntu bo wydaje się że jest bardziej dostosowane pod nowy sprzęt (lub  ten mój akurat).

PS. rozumiem że update do 19.2 nie mogę przeprowadzić bo po takim zabiegu system nie wstanie tak jak te live usb.
Odpowiedz
#7
0
Ubuntu jest gorzej, Mint wystarczy w Menadżer sterowników dać na NVIDIA, zastosować i restart - voila
Odpowiedz
#8
0
Mint akurat bazuje na Ubuntu, więc raczej jest tak samo dostosowany do Twojego sprzętu jak Ubuntu.
Odpowiedz
#9
0
Macie racje, na Ubuntu są dokładnie te same problemy co na Mint jak nie większe. Generalnie Linux dość słabo sobie radzi z tak nowym sprzętem bo nie działa wiele rzeczy wifi, podswietlanie klawiatury, taouchpad po chodzi chwile i przestaje, mam problemy z instalacją amdgpu. Chyba będę musiał przemęczyć się troche na windowsie (chociaż nie przepadam) i za jakiś czas wrócić do Linuxa. Może jak już będzie kernel 5 LTS na dystrybucjach.

PS. dziękuję wszystkim za rady i pomoc.
Odpowiedz
#10
1
Better response on post RE: Cinnamon 19.2 nie bootuje z live usbJak chcesz mieć zawsze najnowszy stabilny kernel to przejdż na jądra liquorix https://liquorix.net/
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości