Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ulepszenie systemu Linux
#1
0
Witam,  Shy

Szukam jakiegoś sposobu na ulepszenie systemu linux, może wylaczenie jakiś nie potrzebnych opcji/programów?
System Windows ma taka opcje, gdzie jego graficzna strona zostaje zmieniona i zapewniona wydajniejszą pracę.
Jestem "zielonyy" w Linuxie Big Grin i myślę ze nie które opcje są mi zbędne..
Pozdrawiam!
Odpowiedz
#2
0
W poszczególnych środowiskach graficznych nie stosuje się domyślnie efektów wizualnych których wyłączenie przyśpieszyłoby znacząco działanie systemu. Można to osiągnąć zmieniając pulpit na mniej wymagający jak MATE czy Xfce.

Usuwanie programów które zostały zainstalowane z Mintem też nic nie da, nie obciążają systemu jeżeli nie są używane. Niektóre z nich są tak zintegrowane z systemem że ich usunięcie spowoduje problemy.

Łatwiej Minta ulepszyć coś dodając. Na przykład, za każdym razem kiedy przeglądałem duży dokument PDF za pomocą domyślnego Xreader, użycie procesorów nadmiernie wzrastało. Problem rozwiązała instalacja i użycie przeglądarki dokumentów Evince.
Odpowiedz
#3
1
Better response on post RE: Ulepszenie systemu LinuxJa ogólnie nie lubię pierdół w stylu falujące okna i inne tego typu bzdety, więc wyłączam to gdzieś w opcjach graficznych linuksa. To się nazywa kompozycje, czy coś. Nie pamiętam jak to się nazywa, ale to powoduje efekty przejścia. Jak grałem w Tibię na linuksie, a mam słaby komp i wyłączyłem te opcje to zyskałem 10 fps na wyłączeniu tej opcji. To też zmienia cienie okien. W Menedżerze ustawień to masz.
Odpowiedz
#4
0
Wlasnie oto mi chodziło ustawiłem okna na "Compiz" potestuje i dam znac czy cos pomoglo ! Pozdro
Odpowiedz
#5
0
(04-04-2020, 01:56)BazyTrue napisał(a):
(04-04-2020, 01:11)zielonyy napisał(a): Wlasnie oto mi chodziło ustawiłem okna na "Compiz" potestuje i dam znac czy cos pomoglo ! Pozdro

Specjalnie dla ciebie uruchomilem Live CD z Cinnamon 18.1, bo ja uzywam przerobionego Linux Mint 18.3 Xfce na LXDE z ktorego wyrzucilem Xfce, wiec ja tu nie mam tego samego co ty.
Jestem nieziemsko oczarowany jaki ten Cinnamon jest piekny. Naprawde. Zawsze myslalem, ze to g...o
Ale dziala. Wow, jak to pieknie plynnie dziala. Mam nadzieje, ze nie spiepszyli wersji 18.3, ktora sobie zamierzam pobrac.

[Obrazek: dorwHvV.png]

Widzisz to Effects? To musisz wylaczyc. Cos podobnego jest w Xfce i MATE. Wylaczasz to i zaoszczedzasz troche.
U mnie te efekty powodowaly problemy przy uzywaniu Chromium. Dlatego wylaczalem akceleracje sprzetowa i te ekekty(czy kompozycje).

Startup Applications, czyli po polsku opcje uruchamiania.
Tam wylaczasz mint update, mintwelcome, mintupload, blutuf jak nie uzywasz i inne pierdoly, ktorych nie uzywasz.

[Obrazek: XdEWHj7l.png]

Przy nastepnym uruchomieniu systemu nie powinny sie uruchamiac i w ten sposob zaoszczedzisz troche pamieci RAM. Ale jak juz ci pisalem mozesz uzyc LXDE, ale lepsza opcja to po prostu uzyc Debiana z gotowym skonfigurowanym Openboxem. Tak jak doradzal kolega na czacie - yahoob3

https://www.bunsenlabs.org/

A teraz jestem w Live CD Linux Mint 18.3 Xfce

[Obrazek: Screenshot_2020-04-04_00-13-42.png]

Stad wylaczam mintwelcome, mintUpdate, Flatpak, Desktop Sharing, Bluetooth, blueberry. To jest niepotrzebne.

[Obrazek: Screenshot_2020-04-04_00-14-03.png]

Support for Nvidia i Screen Locker, bo mnie osobiscie denerwuje.

Zamiast Mozilli uzywam Chromium-browser. Dziala plynniej i szybciej na moim komputerze.
Chyba nikt nie bedzie sie ze mna klocic, ze Mozilla dziala lepiej na moim sprzecie, bo ja wiem lepiej jak dziala.

[Obrazek: rJpOkxel.png]

Mozesz wylaczyc antialiasing. Cos kosztem czegos. Zobaczysz co sie stanie i stwierdzisz, czy ci sie oplaca.

Tutaj masz menedzer ustawien. Tutaj masz wszystko naraz.

[Obrazek: tHM5MAfl.png]

Windows Manager Tweaks(po polsku bedzie sie inaczej nazywac)
[Obrazek: fcNd7yDl.png]

Odznaczasz tego ptaszka jak na skrinie i wylaczasz w ten sposob te bezsensowne dla mnie kompozycje
Odpowiedz
#6
0
Programy startowe wlasnie wyłączylem + elastyczna klawiature ekranowa a takze print queue, Preferencje okien > Menadzer skladania - "Włacz programowy kompozytowany menadzer okien " to oznaczylem
Odpowiedz
#7
0
(04-04-2020, 02:33)zielonyy napisał(a): Programy startowe wlasnie wyłączylem + elastyczna klawiature ekranowa a takze print queue, ale za Chiny nie moge odnalezc "Effects".
U mnie jest takie cos jak Wygląd i tutaj jest tylko wybór okien...

Po lewej stronie masz przycisk imgur. Wrzuć zdjęcie, żebym widział co masz, bo nie czaję. Zrób print skrina i zapisz plik, a następnie go wczytaj.

[Obrazek: HhXLGqBl.png]

Jeszcze chciałem dodać, że w wersji Linux Mint 17 taki powiedzmy MATE był leciuśieńki jak piórko i był leciutki jak XFCE w Mincie 18.3, ale wszystko się zmienia. Niestety musisz zrozumieć, że to co próbujesz zrobić jest totalnie pozbawione sensu, bo coś kosztem czegoś. Tutaj nie ma zwycięzców. Są tylko lekko zadowoleni. Poza tym z tego co czują moje oczy jest lekki wpie... po latach używania tego Xfce, bo ta biel aż zabija. Ja patrząc na lampy na ulicy widzę coś, czego sam nie chciałbyś doświadczyć.
Zastanów się, czy warto zmieniać na te małe środowiska graficzne kosztem wzroku. Zastanawiam się też głęboko nad sensem w ogóle używania komputera do gier, bo czy jest sens płacić cenę niszczenia sobie wzroku. Po co? Jeśli już to komputer powinien wspomóc proces uczenia się języka, Jak najmniej patrzeć w ten monitor i naprawdę darujcie sobie komputery, bo to jest droga donikąd.
Odpowiedz
#8
0
Odpowiedz
#9
0
(04-04-2020, 03:12)zielonyy napisał(a): https://imgur.com/a/x2nElNi
https://imgur.com/a/OHBocqX
https://imgur.com/a/MfajXvx


Instalujesz jakieś programy z Flatpaka? Jeśli nie to możesz wyłączyć.
Co to w ogóle za środowisko graficzne? Nie pokazałeś wszystkiego, chyba.
Odpowiedz
#10
0
Nie, nie instaluje
Oto mi chodziło odznaczyłem opcje "Włącz programowy kompozytowy menadżer okien" i pokazal sie nawet pasek zadan bialy tak jak w Windows 7, zobaczymy jak z wydajnościa Big Grin
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości