Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rozwiązane Jak zmienić numer partycji ?
#1
0
Laptop, a w nim dysk MBR z partycjami - dwie podstawowe i 5 logicznych. Ostatnio postanowiłem połączyć partycje "sąsiadki"  sda5 i sda6 w jedną. Operacja łączenia się udała, ale jej oznaczenie nie za bardzo - myślałem że będzie to sda5, a reszta dysków "obsunie" się o jedno "oczko" w dół/mniej ze swoimi numerami, a tymczasem nowa partycja dostała numer sda9 i w "spisie treści" programu fdisk jest jako ostatnia. Jako że jest pusta jak na razie próbowałem zainstalować na niej zarówno Linux'a jak i Windows i oba te systemy źle to znoszą i różne swawole wyczyniają. W związku z tym mam pytanie - jak zmienić numer tej partycji  na prawidłowy ?
#2
0
A jest to partycja podstawowa? bo tylko na takiej można instalować system. Nie wydaje mi się też żeby jej numer miał na cokolwiek jakikolwiek wpływ.
#3
0
(07-09-2020, 06:35)sig napisał(a): A jest to partycja podstawowa? bo tylko na takiej można instalować system. Nie wydaje mi się też żeby jej numer miał na cokolwiek jakikolwiek wpływ.
Po zmianie numeru system będzie się gubił, bo jak (plik, katalog) został zapisany np. sda5 to po zmianie już nie znajdzie.
@Colnet A jak chcesz zmieniać głowny system plików to system może wcale nie wstać.
#4
0
(07-09-2020, 04:30)Colnet napisał(a): W związku z tym mam pytanie - jak zmienić numer tej partycji  na prawidłowy ?

1. Numer partycji jest jak najbardziej prawidłowy.
2. Nie widzę powodu, dla którego należałoby zmienić nr tej partycji.
3. Błędy (niewłaściwe zachowanie), o których pisałeś z pewnością nie wynikały z tego, że to "sda9", chodziło raczej o błędną instalację.

Tylko w przypadku, kiedy któraś z poprzednich partycji (5 i/lub 6) miała przypisany gdzieś punkt montowania, mogłyby występować błędy.
#5
0
(07-09-2020, 06:35)sig napisał(a): A jest to partycja podstawowa? bo tylko na takiej można instalować system.

System można instalować na partycji logicznej.
#6
0
Wcale nie jest porządku, a raczej nie było. Gdy w linux klikałem na pulpicie "Otwórz w terminalu" to za znakiem zachęty było:  .emule/temp/Pulpit. Oczy przecierałem. Pod windows też były hocki klocki. Robiłem błąd w fdisk'u przy zmianie numeru partycji - dawałem w nim polecenia: m i enter , x i enter m i enter potem f (zmiana numeru partycji) , potem wpisywałem w (write) i na tej ostatniej pozycji robiłem błąd bo to wcale nie zapisywało zmian. W tym miejscu trzeba zamiast w wpisać r (powrót do menu głównego) i potem zapisać zmiany dając w. "Tera" je OK Smile - po kolei w/g cylindrów.
OK - dziękuję za podpowiedzi, i sugestie. Temat do zamknięcia


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości