Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nie uruchamia się nowy Mint (ver. 20.2)
#1
0
Witajcie,

Zainstalowałem sobie świeżo Minta na dysku SSD, gdzie miałem wcześniej windę podzieloną na partycje C oraz D. Pojawia mi się taki komunikat jak na załączonym screenie. Mam jeszcze drugi, stary dysk hdd wsadzony zamiast dvd do przechowywania plików. Próbowałem rozwiązać problem za pomocą programu Boot Repair ale wyświetla mi komunikat też jak na załączonym foto. Jak sprawić aby Mint mi wystartował?

[Obrazek: 1V15RBEl.jpg][Obrazek: ZhpcEiYl.jpg][Obrazek: nFjWS6il.jpg]
Odpowiedz
#2
0
W ustawieniach BIOS zmień Legacy USB Support na Disabled i UEFI Boot Support na Enabled.
Sprawdź w dziale Boot. Jeżeli jest tam ustawienie LEGACY/CSM to je wyłącz (Disabled) a UEFI włącz (Enabled).
Powtórz instalację Linux Mint.
Odpowiedz
#3
0
(27-12-2021, 15:22)magnus napisał(a): W ustawieniach BIOS zmień Legacy USB Support na Disabled i UEFI Boot Support na Enabled.
Sprawdź w dziale Boot. Jeżeli jest tam ustawienie LEGACY/CSM to je wyłącz (Disabled) a UEFI włącz (Enabled).
Powtórz instalację Linux Mint.

Jak wyłączam Legacy boot to nie działa mi napęd dvd który mam podłączony do laptopa i nie mogę wtedy instalować Linuxa...

W końcu odpaliłem automatyczną instalacje z włączonym Legacy boot ale pod koniec wywaliło że błąd krytyczny i że Grub nie zainstalowało czy coś. I komunikat taki jak poprzednio przy uruchamianiu...

Po wyłączeniu Legacy Boot sprawa wygląda jak na początku. Zresztą po włączeniu Legacy Boot jest tak samo... 

A w dziale boot nie ma nic takiego jak napisałeś... 

[Obrazek: tuOLSUBl.jpg]
Odpowiedz
#4
0
Zamiast napędu DVD spróbuj użyć pendrive do utworzenia nośnika rozruchowego. Pendrive nie wymaga Legacy USB Support.
Odpowiedz
#5
0
(28-12-2021, 14:52)magnus napisał(a): Zamiast napędu DVD spróbuj użyć pendrive do utworzenia nośnika rozruchowego. Pendrive nie wymaga Legacy USB Support.
Czyli przegrać dvd instalacyjne na pendrive za pomocą rufusa itp i jeszcze raz powtórzyć całą instalację? Czy jak to zrobić?
Odpowiedz
#6
0
Zalecałbym raczej pobranie nowego obrazu systemu, np. stąd: https://linuxmint.com/download_all.php, przy czym BETY 20.3 jeszcze nie. Wersja 20.2 jest na tyle już "przepatrzona", że można uznać ją za stabilną i bezproblemową (w teorii Wink).

Pobrany obraz ISO, po sprawdzeniu zgodnie z poradnikiem @magnusa: https://forum.linuxmint.pl/showthread.ph...405#pid405 należy, np. Rufusem nagrać (nie mylić ze skopiowaniem go na pendrive) - czyli przygotować bootowalny pendrive z systemem i dopiero z tak przygotowanego nośnika uruchomić instalację systemu w trybie UEFI.
Odpowiedz
#7
0
Rufus posiada opcje które mogą być niewłaściwe w tym przypadku więc najlepiej skorzystać z prostego programu Etcher polecanego w poradniku >> Linux Mint 20.2 - instalacja
Odpowiedz
#8
0
Wgrałem obraz Minta na pendrive. Jednak, niestety pendrive nie działa jak opcja LEGACY USB SUPPORT jest w BIOSIE wyłączona... I cała zabawa zaczyna się od początku...
Odpowiedz
#9
0
Legacy USB Support może być włączony. Ważne żeby UEFI Boot Support także był włączony.
Podczas startu komputera otwórz menu startowe (Boot Menu, w komputerach Samsung chyba klawisz F10) i szukaj opcji startowej dla pendrive'a w trybie UEFI.
Odpowiedz
#10
0
Tak też zrobiłem. Zainstalowałem Linux z pendrive. I nadal nie chce odpalać...
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości