Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Płynność systemu
#11
0
Co do przeglądarek zależy mi na tzw. "wysokiej kulturze pracy" aby wiatraki odzywały się jak najmniej.
Dla porównania na powyższej konfiguracji w systemie W10 i FF często towarzyszył szum wentylatora, na Ubuntu i FF zauważalnie rzadziej, ale jednak przy kilku włączonych kartach układ chłodzenia przypominał o sobie.

Może istnieje przeglądarka graficzna, która mniej zmusza procesor do pracy?
#12
0
Ostatnimi czasy wygląda to tak, że najwięcej zasobów ciągnie przeglądanie Internetu. I na to, dopóki strony są przeładowane całym tym syfem, nic nie poradzisz.
Jeśli wentylator tak mocno szumi, to może warto już ogarnąć układ chłodzenia, bo nie wyrabia.
#13
0
Wentylator niedawno wymieniłem i wyczyściłem okolice. Mniej wyje, ale podczas przeglądania stron wiatrak potrafi się włączyć.
Stąd pytanie o przeglądarkę internetową, która w mniejszym stopniu zmusza procesor do pracy Tongue
#14
0
(19-12-2023, 09:07)yahoob3 napisał(a): Panowie! Przypominam, że rozmawiamy o specyfikacji i5, 16GB Ram + SSD... na tym wszystko pójdzie i procek w 99.9% czasu będzie obciążony na poziomie 1-2% na rdzeń.

nie każdy i5 będzie taki samej wydajności np. i5 6500 jest o wydajności obecnej serii atom n100, a prądu 10 razy mniej potrzebuje. i5 13 generacji jest 2 razy bardziej wydajniejszy niż i5 7 generacji. Dlatego np. sam wymieniałem komputer. Taki sam przeskok widzę między 4 generacją a 8 generacją. Nawet systemu nie przeinstalowałem tylko dd dysku zrobiłem.

Cinnamon ma dużo zbędnych dodatków domyślnie włączonych, widać mocne tworzenie darmowego windowsa.
[Obrazek: userbar.png]
Prowadzę to forum od roku 2007. Przez ten czas projekt minta bardzo negatywnie się zmienił, stąd mogą w moich postach być opinie z którymi można się nie zgadzać.
#15
0
Przeglądarka tekstowa Tongue - nie wyświetlająca grafiki.
Wiatrak to tylko część układu chłodzenia... a świeża pasta przewodząca? Czysty radiator? Nieuszkodzone rurki (heat pipe) odprowadzające ciepło z procesora?

Jeśli nic się przez te kilka lat nie zmieniło, to problemem w dalszym ciągu jest w przeglądarkach renderowanie programowe (nawet jeśli przeglądarka twierdzi inaczej), czyli przy użyciu procesora, a nie GPU.
Jakiś czas temu popełniłem poradnik, jak przełączyć renderowanie z CPU na GPU. Nie jestem pewny czy w najnowszej wersji systemu to rozwiązanie działa... zdaje się, że tak:
https://forum.linuxmint.pl/showthread.php?tid=343 - polecam art. źródłowy: https://www.linuxuprising.com/2018/08/ho...rated.html, bo poradnik nie został zaktualizowany.

Przede wszystkim, nie oczekuj rozwiązania podanego na tacy, bo najprawdopodobniej takiego nie ma. Niestety "odrobinę" wysiłku będziesz musiał w migrację włożyć, że o zmianie przyzwyczajeń i zupełnie innej filozofii działania i budowy systemu nie wspomnę.

Nie oczekuj też, że wszystkie programy znane z Windows uruchomisz bezproblemowo na Linuksie - to tak nie działa.

Plusem w tej sytuacji jest to, jak pisałem wyżej, że możesz przetestować wstępnie system bez jego instalacji - uruchamiając go w trybie Live bezpośrednio z nośnika instalacyjnego.
Live to w pełni funkcjonalny system załadowany do pamięci podręcznej - nie dokonywane są żadne zmiany na dysku. Można instalować programy, zmieniać ustawienia systemu i programów, które będą pamiętane do chwili restartu. Testuj, znajdziesz tak więcej odpowiedzi niż zadając 100 pytań tu na forum.
#16
0
(19-12-2023, 11:20)mati75 napisał(a): nie każdy i5 będzie taki samej wydajności np. i5 6500 jest o wydajności obecnej serii atom n100, a prądu 10 razy mniej potrzebuje. i5 13 generacji jest 2 razy bardziej wydajniejszy niż i5 7 generacji. Dlatego np. sam wymieniałem komputer. Taki sam przeskok widzę między 4 generacją a 8 generacją. Nawet systemu nie przeinstalowałem tylko dd dysku zrobiłem.

Święta racja. Wydajność a wydajność... Przykład z mojego podwórka: kupiłem sobie używkę Della z i3 (chyba pierwsza gen.), a stare Lenovo C2D oddałem wnuczce. Przełożyłem tylko dyski (nie chciało mi przeinstalowywać systemu Big Grin) i i3 okazał się mniej wydajny niż stare C2D, co gorsza w Lenovo miałem dwa GPU a tu tylko integrę... ale dziecku nie będę zabierał komputera i dawał "gorszy".

Cytat:Cinnamon ma dużo zbędnych dodatków domyślnie włączonych, widać mocne tworzenie darmowego windowsa.
Można trochę tego powyłączać i robi się nieco stabilniej i szybciej (nie narzekam, ale z pewnością nie używam komputera w takim stopniu jak Ty Smile)
#17
0
Zainstalowałem Minta (cynamon). Wcześniej korzystałem z Ubuntu (xfce). Nowy system włącza się szybciej i działa płynniej. Ubuntu był lekko ociężały i to przy podobno mniej zasobożernym środowisku.
#18
0
No i fajnie Wink Zamykam.
Jakby coś, załóż nowy wątek.


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości