Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Problem z cinnamon
#11
1
Better response on post RE: Problem z cinnamonHeh, Cinnamon to monolit ze znacznymi powiązaniami. Ten przypadek z network-managerem do moje doświadczenia Smile Uwaliłem system prostym "apt uninstall n-m"... Odzyskać dane możesz przez wejście do tego co masz na dysku z poziomu sesji Live (w tym wątku o tym piszę: https://forum.linuxmint.pl/showthread.ph...5#pid18475). O trybie Live piszę w linkowanym wątku wcześniej.
Odpowiedz
#12
0
OMG... nie no ta koncepcja z trybem Live to się skończy porażką, na bank nie ogarnę. Nie ma możliwości skopiowania  danych z tego ekranu, do którego wchodzi się przez ctrl+alt+F2 (kurde nawet nie wiem jak to się nazywa)?
Odpowiedz
#13
0
Kurczę... nie pamiętam jak to u siebie ogarnąłem... pewnie reinstalką bo leniwy jestem Big Grin, ale mam /home na odrębnej partycji i po reinstalacji systemu mam nawet taką samą tapetę Wink, że o zakładkach w przeglądarce czy o poczcie nie wspomnę - instalacja na SSD to kilka minut.

Sesja Live, wbrew pozorom jest prosta jak budowa cepa - tylko kwestia posiadania nośnika instalacyjnego z Linuksem (np. pendriva lub płyty). Nie masz tam kogoś, żeby pomógł z tym?
Dużo masz danych, które trzeba by odzyskać?
Odpowiedz
#14
0
Przepraszam, że znowu nie tak wrzucam linka....
Chyba jednak sobie ogarnęłam te partycje https://postimg.cc/fkGrS8N2
Czy źle to czytam?
Ale i tak jeden folder ze zdjęciami kilka GB "na chwilę" wrzucony jest na pulpicie, więc nawet jeśli są partycje, to pewnie zniknie przy ponownej instalacji systemu? Nie mam dużo danych trochę różnych drobych plików dokumentów i jakieś zdjęcia.
Jaki powinnam mieć system na tym penie? Taki sam jak mam teraz? Muszę to jakoś sprawdzić bo nawet nie pamiętam.
Nikt mi nie pomoże, nawet mąż ma satysfakcję, że znowu linux mi nie działa, a jego windows jest ok. Wink
Odpowiedz
#15
0
(29-12-2023, 21:33)madaviki napisał(a): Przepraszam, że znowu nie tak wrzucam linka....
Chyba jednak sobie ogarnęłam te partycje https://postimg.cc/fkGrS8N2
Czy źle to czytam?

Partycje masz dwie - rozruchową EFI i root czyli "/" - cały system, w tym /home.
Hmm... na upartego nawet bez powłoki graficznej można skopiować dane...

Cytat:Ale i tak jeden folder ze zdjęciami kilka GB "na chwilę" wrzucony jest na pulpicie, więc nawet jeśli są partycje, to pewnie zniknie przy ponownej instalacji systemu?

W takim przypadku tak. Wszystko zostanie zaorane.


Cytat:Jaki powinnam mieć system na tym penie? Taki sam jak mam teraz? Muszę to jakoś sprawdzić bo nawet nie pamiętam.

Najnowszy będzie ok. Tylko nie grzeb za bardzo, bo znowu zepsujesz Wink
Pytaj na forum... będziemy rzeźbić.
Przepis na instalację znajdziesz w dziale poradniki - autor Magnus.

Cytat:Nikt mi nie pomoże, nawet mąż ma satysfakcję, że znowu linux mi nie działa, a jego windows jest ok. Wink

Ty grzebałaś i zepsułaś... małżonek poużywa i też pewnie kiedyś padnie, zwłaszcza po jakiejś aktualizacji Big Grin
Odpowiedz
#16
0
Wydaje mi się, że poprawnie utworzyłam pena z nowym systemem, włożyłam go do komputera, włączyłam, w biosie ustawiłam boot z tego dysku, zapisałam, wyszłam, uruchamiam komputer ponownie i w dalszym ciągu mam czarny ekran z komunikatem unable to lauch cinnamon....
Odpowiedz
#17
0
a czy jesteś pewna że uruchamiasz kompa z pendrive'a?

system z pendrive, przed załadowaniem czegokolwiek, pyta co załadować - czy live, czy jakiś mem test czy tam inne opcje ma...

do uruchamiania kompa z 'odpowiedniego' nośnika, powinnaś mieć pod jakimś F (u mnie F8) menu do startowania, i wtedy powinna ci wyskoczyć lista czy uruchomić z dysku, czy z usb, czy co tam jest podpięte... choć oczywiście ustawienie w biosie też powinno zadziałać...

jak ci się uda uruchomić kompa z pendrive'a to myślę, że łatwo się dostać do dysku i wtedy skopiować 'graty' na inny dysk.

zerknąłem i chyba twoje 'pudełeczko' może mieć 2 dyski - nvme (jest obecnie) i sata 2,5 - zdecydowanie bym kupił drugi dysk, a najlepiej stosować zasadę kopii zapasowych 3-2-1 i żaden 'babok' nie straszny Wink

====================
teraz dopatrzyłem - czy zdjęcie postimg.cc/CR9zr24L nie sugeruje braku internetu?

czy zastosowałaś zalecane polecenia z dołu ekranu (apt update i --fix-missing)?

===================
ech, 500 razy edytowany post :/, ale dodam, że nawet teraz (czyli w konsoli) powinno łatwo się skopiować dane na drugi dysk czy tam pendrive.

no i wtedy formacik na spokojnie
Odpowiedz
#18
0
Dzień dobry,
bardzo wszystkim dziękuję za pomoc zaangażowanie, wsparcie i przede wszystkim poświęcony czas.
Udało się wejść w sesję Live, przekopiować dane i zainstalować nowy system - chyba pomogło wyłączenie Secure Boot.
Tak, próbowałam z "apt update i --fix-missing" - nie pomogło
Internet był, mogły się darzyć chwilowe niezauważalne przerwy, ale wiele razy próbowałam zainstalowac cinnamona i nie chcemi się wierzyć, że akurat zawsze wtedy znikał internet (w tle na innym urządzniu grało radio internetowe).
Próbowałam zainstalować jakiś inny program i również przy instalacji pojawiły się podobne błędy.
Pogrzebałam jeszcze w temacie tego typu błędów i znalazłam informację, że takie rzeczy dzieją się w sytuacji zaniku wpisów serwerów DNS - no i tu już przyszła kapitulacja, stwierdziałam, że jak zacznę w tym grzebać to wszystko wywalę...
Także wnioski są takie - widzisz "unable to launch cinnamon..." - instaluj system od nowa.
Oczywiście znowu nie działa mi klawiatura na bluetooth, ale pomęczę się z nią jeszcze parę dni i jak nie ruszy to odezwę się Wink

Życzę Wam wszystkiego dobrego w Nowym Roku! Mniej takich guł jak ja na forum, a więcej świadomych użtkowników Minta!
Odpowiedz
#19
1
Better response on post RE: Problem z cinnamonTo nie chodziło, że nie masz neta przez wifi/kabel (bo on był dostępny). Problem był z konfiguracją - laptop nie potrafił otrzymywanych informacji "przetłumaczyć na użyteczną formę". A czasem dużo szybciej jest zainstalować system od nowa niż bawić się w sprawdzanie konfiguracji. Szczególnie mając osobną partycję home nie traci się przy tym żadnych ważnych informacji (oprócz zainstalowanych programów, ale da się to łatwo zrobić)
Kernel: 6.2.0-32-generic x86_64 Desktop: Xfce 4.18.1 Distro: Linux Mint 21.2 Victoria base: Ubuntu 22.04 jammy
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości