Forum Linux Mint Polska

Autor Wątek: Jak dodać drukarkę pracującą w Windows przez Sambę  (Przeczytany 1292 razy)

Offline Mutiq

• Miętowe nasionko
  • *
  • Punkty: 0
  • Środowisko graficzne: Cinnamon
  • Wersja systemu: 18
Odp: Jak dodać drukarkę pracującą w Windows przez Sambę
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 04, 2017, 00:20:41 am »
I powtórka z rozrywki, z kabla drukuje jak marzenie ,a przez sambę nic.Nawet jak odinstalowałem przez terminal,to jak tylko podłączyłem kabel o d razu mi wyswietliło w górnym prawym rogu ,że wykryto drukarkę i instaluje sterowniki.Działała.Z tym dodawanie graficznym,to jest mały problem, a mianowicie na liście sterowników nie ma do mojej. Lista zaczyna się od dcp-1200. Z adresem IP kombinowałem od routera,ale zapomniałem jaki wpisałem pare lat temu .192.168.x.1.Ten "x" zmieniłem >:(

Offline yahoob3

• Miętowy krzew
  • Punkty: 3
  • Zgryźliwy tetryk
    • Organy Hammonda
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 04, 2017, 09:57:11 am »
Nie odinstalowuj drukarki lokalnej przed dodaniem tej sieciowej - udostępnianej z Win. Jeśli się wszystko uda będziesz miał 2 drukarki zainstalowane, z czego jedną ustawisz sobie jako domyślną.
Jak pisałem wcześniej, sterownik powinien się pojawić na końcu listy różnych drukarek, w nazwie powinien mieć "CUPS".
Przedostatni "x" determinuje nie tyle IP konkretnej maszyny, co sieć lokalną z którą się ona łączy. Lepiej zostaw IP przydzielane automatycznie.
Mint 18.2 Cinnamon, kern. 4.10; 64-bit na: Lenovo G500S z CPU Pent. 2020M 2.4 GHz*2; 6 GB RAM; Intel+GeForce 720M;
Ubuntu 14.04.1 Unity/GnFallb.; kern. 3.19; 32-bit na: GA-VM900M z CPU Pent. 2.66 GHz*2; 2.5 GB RAM; GeForce 7300LE. LU#586742

Offline Mutiq

• Miętowe nasionko
  • *
  • Punkty: 0
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 04, 2017, 12:30:18 pm »
Znalazłem ten sterownik i po zainstalowaniu jest to samo co pisałem na początku, włącza się okno "uwierzytelnienie" i chce jakieś hasło.Dzieje sie tak zaraz po odpaleniu kompa,ma już 29 zadań Testu Drukarki,lecz nie wiem o jakie hasło chodzi.Mam zainstalowana opere i kiedy chce ja odpalić musze wpisac "domyślną bazę kluczy",czyli hasło roota i nawet te okno odpala sie zaraz po właczeniu kompa odkąd zainstalowałem te sterowniki z listy ,które mi kazałeś wyszukać "graficznie".Pomogło dopiero usunięcie drukarki z listy i została tylko sieciowa instalowana przez terminal,która też nie działa przez sambę,tylko z kabla. :(

Offline yahoob3

• Miętowy krzew
  • Zgryźliwy tetryk
    • Organy Hammonda
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 04, 2017, 14:06:55 pm »
Niestety z dostępem do zasobów Windows gdy podczas uruchamiania systemu nie trzeba się logować jest problem.
10 nie znam na tyle dobrze, żeby konkretnie coś podpowiedzieć. Ogólnie jest problem z udostępnianiem z Win dla Linuksa.
Niczego nie kazałem :) podpowiadam tylko, co można jeszcze spróbować zrobić.
Ja bym jeszcze przed podniesieniem rąk do góry spróbował stworzyć konto użytkownika w Windows, zabezpieczone hasłem, udostępnił drukarkę z poziomu tego konta i gdy Linux zażąda podania danych, czyli loginu i hasła podał te, z Windows.
Co do kolejki dokumentów, to puki nie usuniesz dokumentów, które się nie wydrukowały nie będziesz mógł drukować kolejnych - dotyczy to zarówno komputera wysyłającego druk jak i komputera udostępniającego drukarkę.
Mint 18.2 Cinnamon, kern. 4.10; 64-bit na: Lenovo G500S z CPU Pent. 2020M 2.4 GHz*2; 6 GB RAM; Intel+GeForce 720M;
Ubuntu 14.04.1 Unity/GnFallb.; kern. 3.19; 32-bit na: GA-VM900M z CPU Pent. 2.66 GHz*2; 2.5 GB RAM; GeForce 7300LE. LU#586742

Offline yahoob3

• Miętowy krzew
  • Zgryźliwy tetryk
    • Organy Hammonda
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 05, 2017, 08:16:27 am »
Po konsultacjach społecznych mogę jeszcze podpowiedzieć:
- spróbuj w Win wyłączyć udostępnianie chronione hasłem (opisałem to w 2 poście wątku),
- skoro drukarka jest widoczna w sieci, ale zapycha się wydrukami, po wyczyszczeniu listy wydruków (w opcjach drukarki) spróbuj różnych sterowników, bo to tylko o nie chodzi,
- może sterownik gutenprint będzie lepszy możesz go zainstalować:
sudo apt install gutenprintale nie wiem jak zadziała nigdy go nie używałem,
- możesz jeszcze spróbowac bezpośrenio przez CUPS: w przeglądarce internetowej w pasku adresu wpisz: "localhost:631" - otworzy się panel zarządzania drukarkami CUPS, może tędy się uda,
- w ostateczności pozostaje jeszcze "google cloud print"
http://www.brother.pl/business-solutions/mobile-and-cloud/google-cloud-print

Mam nadzieję, że w którejś z konfiguracji zadziała.
Powodzenia.