Forum Linux Mint Polska

Autor Wątek: Jaka karta graficzna pod cynamon porównywalna z rx460  (Przeczytany 271 razy)

Offline stefan_1971

• Miętowe nasionko
  • *
  • Punkty: 0
  • Środowisko graficzne: Cinnamon
  • Wersja systemu: 18
Jaka karta graficzna pod cynamon porównywalna z rx460
« dnia: Sierpień 20, 2017, 15:40:25 pm »
Mam AMD RX460 poprzednio przy instalowaniu sterowników były problemy ale w końcu działało.
Musiałem reinstalować LinuxMint i znowu jest problem (czarny ekran przed logowaniem z migającym kursorem) raczej nie da się tego teraz rozwiązać zanim AMD nie wyda nowych sterowników.

Czym się kierować przy kupnie karty graficznej by nie było problemów z instalacją?
Czy karty nVidia są mniej problematyczne pod ubuntu/mint?
« Ostatnia zmiana: Sierpień 21, 2017, 22:33:16 pm wysłana przez stefan_1971 »

Offline Pawlik

• Miętowe nasionko
  • *
  • Środowisko graficzne: Xfce
  • Wersja systemu: Inny
Odp: Jaka karta graficzna pod cynamon porównywalna z rx460
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 20, 2017, 17:20:34 pm »
Z moich informacji i spostrzeżeń wynika, że mniej problemów jest z kartami nvidii. Sterowniki są dosyć dobre pod ubuntu/mint przy tych nowszych kartach. Ja mam gtx760 i gram w CS:GO i temu podobne.

Offline jury

• Dorodna miętowa sadzonka
  • Punkty: 1
  • Środowisko graficzne: Xfce
  • Wersja systemu: Linux Mint 17.3
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 21, 2017, 16:45:06 pm »
Też zagłosuję na kartę nvidii. Generalnie przez 90% czasu użytkowania linuksa ( a to już ponad dekadę ) używam kart nvidii i jak wyżej wspomniane, są najmniej problematyczne i sterowniki są dobre. Miewałem wątki z kartmi Intela i bardzo krótko z AMD i zawsze było coś nie tak. Obecnie mam GTX 750.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 10, 2017, 06:23:39 am wysłana przez jury »

Offline MrSinister

• Miętowy liść
  • *
  • Środowisko graficzne: Mate
  • Wersja systemu: 18
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 08, 2017, 23:12:57 pm »
Ja również szedłbym w karty NVIDII, sam mam same GeForce'y od dłuższego czasu i jedyny (drobny) problem, który miałem to przesiadka z GTX 770 na 970, który mam obecnie, ale to trochę na moje własne życzenie. W międzyczasie przy próbie zaprzęgnięcia do pracy Radeona R5, a wcześniej starszego modelu u brata wyszła z tego kiszka. Ogólnie przez lata ATI a potem AMD zlewało pingwina. Teraz podobno się to zmieniło i nawet do najnowszej Vegi RX są oficjalne sterowniki AMD na pingwina http://support.amd.com/en-us/kb-articles/Pages/AMDGPU-PRO-Driver-for-Linux-Release-Notes.aspx
Niestety nie mam pojęcia jak to wygląda w praktyce. Warto wspomnieć, że AMD nie ma zamiaru wspierać kart starszych niż te, w których zastosowano architekturę Graphics Core Next (GCN) czyli, mówiąc po polsku,starszych niż seria Radeon HD 7000.
Może odezwie się ktoś kto ma Radka na pokładzie i nowe sterowniki od czerwonych?