Witaj, Gość
Musisz się zarejestrować przed napisaniem posta.

Użytkownik
  

Hasło
  





Szukaj na forum

(Zaawansowane szukanie)

Statystyki
» Użytkownicy: 887
» Najnowszy użytkownik: wydra35
» Wątków na forum: 2 433
» Postów na forum: 17 362

Pełne statystyki

Ostatnie wątki
magnus
Latitude 5410 i Mint 21.3...

Forum: Instalacja i uruchamianie
Ostatni post: magnus
Wczoraj, 15:27
» Odpowiedzi: 1
» Wyświetleń: 47
dedito
Dysk 2 TB - jaki podział ...

Forum: Instalacja i uruchamianie
Ostatni post: dedito
03-05-2024, 22:35
» Odpowiedzi: 13
» Wyświetleń: 1 579
dedito
Drukarka nie drukuje z po...

Forum: Sprzęt i sterowniki
Ostatni post: dedito
03-05-2024, 19:16
» Odpowiedzi: 1
» Wyświetleń: 47
dedito
Problem z bootowaniem

Forum: Instalacja i uruchamianie
Ostatni post: dedito
25-04-2024, 17:52
» Odpowiedzi: 5
» Wyświetleń: 262
dedito
Wine a program i3 iridium

Forum: Gry i wine
Ostatni post: dedito
22-04-2024, 19:55
» Odpowiedzi: 3
» Wyświetleń: 199
omkar
Poszukuje programu antywi...

Forum: Software
Ostatni post: omkar
21-04-2024, 20:30
» Odpowiedzi: 2
» Wyświetleń: 372
ontos
Program do edycji filmów

Forum: Software
Ostatni post: ontos
21-04-2024, 19:21
» Odpowiedzi: 2
» Wyświetleń: 182
Jak zainstalować emulator...

Forum: Przedszkole Linuksa
Ostatni post: tomsdb
21-04-2024, 09:01
» Odpowiedzi: 19
» Wyświetleń: 18 269
Znikające pliki przy prze...

Forum: Przedszkole Linuksa
Ostatni post: tomsdb
21-04-2024, 06:59
» Odpowiedzi: 2
» Wyświetleń: 261
dedito
Nie mogę uruchomić WoT Bl...

Forum: Gry i wine
Ostatni post: dedito
18-04-2024, 13:15
» Odpowiedzi: 6
» Wyświetleń: 535

 
  Reset hasła mysql
Napisane przez: mpaw - 09-11-2020, 18:32 - Forum: Sieci - Odpowiedzi (7)

Dzień dobry.

Nie pamiętam hasła root dla mysql. Jak mogę je zresetować? Szukałem w sieci. Stosowałem różne rzeczy ale nic nie pomogło. Proszę o pomoc.

Dzięki
M.


  Po dołożeniu pamięci system ciągle restartuje
Napisane przez: Gość - 09-11-2020, 16:31 - Forum: Przedszkole Linuksa - Odpowiedzi (2)

Witam , jestem początkujący w temacie Linuxa więc proszę o wyrozumiałość.
Postanowiłem reanimować stary laptop Samsung NP-R509 i wgrać coś mniej zasobożernego od Windowsa.
Po przeglądnięciu kilku artykułów w necie wybór padł na : linuxmint-20-cinnamon-64bit. 
Za pomocą balenaEther przygotowałem pendrive z Mintem i zainstlowałem na dysk ssd lapka.
System się uruchamiał i po ściągnięciu zasugerowanych przez minta aktualizacji obejrzałem kilka filmów oraz przejrzałem wiadomości w necie laptop działał spoko.

Z netu dowiedziałem się że ten model Samsunga ma dość wypasioną płytę główną i mogę zamienić powolnego Pentium T3200 2,0GHz, FSB 667MHz, L2 1MB 
na szybszego Core2 Duo T8700 2,53GHz, FSB 1066MHz, L2 3MB . Znalazłem za to :Core2 Duo T9400 2,53GHz, FSB 1066MHz, L2 6MB i taki zamontowałem w laptopie , który znacznie przyspieszył.

Postanowiłem dołożyć też drugą 2GB kość pamięci i tu zaczęły się schody : 
przy włożonych dwóch kościach laptop próbuje uruchomić system ale tuż przed momentem kiedy pojawia się logo Minta resetuje się . 
Zamiana miejscami nie pomaga , na pojedynczej kości czy to jednej czy drugiej Mint startuje , tak samo nie robi mu różnicy w które gniazdo włożę kość pamięci też startuje.
Mem test obie kości przeszły pozytywnie.

Kości różni tylko producent jedna Samsung druga Hynix , parametry mają takie same : 2GB 2Rx8 PC2 - 6400S - 666 - 12 .
Z ciekawości zainstalowałem przy założonych dwóch kościach razem windows 7 i poszło bez problemu system uruchomił się . 
Potem próbowałem instalować z powrotem Minta , nie dało się go nawet uruchomić z pendrive laptop się resetował przy próbie ładowania systemu, 
nie udało się także zainstalować : openSUSE-Tumbleweed-DVD-x86_64-Snapshot20201105-Media. oraz  ubuntu-20.10-desktop-amd64. tak samo reset przy każdej próbie instalacji czy uruchomienia z pendrive. 

Czy systemy Linux mogą mieć problem że kości są różnych producentów  i to jest powodem resetowania się ? Czy raczej wina Laptopa?  Ktoś coś?

Niestety nie mogę na razie wgrać nowszej wersji biosu z powodu braku baterii w laptopie.


  Nie mogę zainstalować chromium webdriver - niespełnione zależności
Napisane przez: c0dexter - 09-11-2020, 10:55 - Forum: Software - Odpowiedzi (8)

Cześć, mam problem z zaisntalowaniem chromium-webriver, który potrzebny mi jest do testów automatycznycn w selenium. Zainstalowałem przeglądarkę chrome, jednak nie mogę zainstalować chromium-webdriver. Poniżem wklejam log z konsoli.

Kod:
System:    Kernel: 5.4.0-52-generic x86_64 bits: 64 compiler: gcc v: 9.3.0 Desktop: MATE 1.24.0
wm: marco dm: LightDM Distro: Linux Mint 20 Ulyana base: Ubuntu 20.04 focal



Sprawdzenie zainstalowanej wersji Chrome:
Kod:
╭─    ~ ··············································· ✔  at 09:51:46  ─╮
╰─ google-chrome --version                                                   ─╯
Google Chrome 86.0.4240.183


Próba instalacji webdrivera
Kod:
udo apt-get install chromium-chromedriver                                ─╯
[sudo] hasło użytkownika c0dexter:        
Czytanie list pakietów... Gotowe
Budowanie drzewa zależności      
Odczyt informacji o stanie... Gotowe
Nie udało się zainstalować niektórych pakietów. Może to oznaczać,
że zażądano niemożliwej sytuacji lub użyto dystrybucji niestabilnej,
w której niektóre pakiety nie zostały jeszcze utworzone lub przeniesione
z katalogu Incoming ("Przychodzące").
Następujące informacje mogą pomóc rozwiązać sytuację:

Następujące pakiety mają niespełnione zależności:
chromium-chromedriver : Wymaga: chromium-browser (>= 1:85.0.4183.83-0ubuntu0.20.04.2) ale 2020.10.27 ma zostać zainstalowany
E: Nie udało się naprawić problemów, zatrzymano uszkodzone pakiety.


Co to teraz zrobić Panie i Panowie, żeby to zadziałało? Z góry dzięki za pomoc,
Michał


  Jak nagrywać w formacie .m4a w audio-recorderze?
Napisane przez: BazyTrue - 09-11-2020, 09:50 - Forum: Multimedia - Odpowiedzi (2)

[Obrazek: ioAYdbZl.png]

Przy próbie nagrywania w programie pojawia mi się taki komunikat:
Proszę zainstalować dodatkowe wtyczki (z pakietu gstreamer1.0-plugins-*) do obsługi formatu m4a.

Ten program instaluje się w ten sposób:

Kod:
sudo add-apt-repository ppa:audio-recorder/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install audio-recorder

Próbowałem zainstalować to:

Kod:
sudo apt-get install gstreamer1.0-plugins-*

Niby zainstalowało, ale dalej nie działało. Więc uruchomiłem program przez terminal:

Kod:
audio-recorder

(audio-recorder:1863): GStreamer-CRITICAL **: 08:46:00.725: gst_object_unref: assertion 'object != NULL' failed
Error:To support m4a format you should install Gstreamer-plugins for .
Installation of Gstreamer-plugins started with success (GST_INSTALL_PLUGINS_STARTED_OK).
Error:Proszę zainstalować dodatkowe wtyczki (z pakietu gstreamer1.0-plugins-*) do obsługi formatu m4a.Missing codecs information
Run 'with --help' to see a full list of available command line options.
Error:Installation of Gstreamer-plugins failed (GST_INSTALL_PLUGINS_ERROR).

No i co robić mam?


  problem z kamerką Microdia PC Camera(SN9C201 + OV7660)
Napisane przez: Gość - 08-11-2020, 17:27 - Forum: Przedszkole Linuksa - Odpowiedzi (4)

Witam
Jestem bardzo początkującym

Mam problem z instalacją kamerki Microdia PC Camera(SN9C201 + OV7660) - tak mi wykrywa lsusb. Programy skapeforlinux, cheese nie widzą kamerki ale mikrofon kamerki działa na skype.


Info o systemie:

Kod:
System:    Kernel: 5.4.0-52-generic x86_64 bits: 64 compiler: gcc v: 9.3.0 Desktop: Cinnamon 4.6.7

          wm: muffin dm: LightDM Distro: Linux Mint 20 Ulyana base: Ubuntu 20.04 focal

Jak wpiszę
Kod:
dmesg

Kod:
1.390682] usb 2-1: New USB device found, idVendor=0c45, idProduct=627b, bcdDevice= 1.00
[1.390684] usb 2-1: New USB device strings: Mfr=0, Product=1, SerialNumber=0
[1.390686] usb 2-1: Product: USB20 Camera
...
[5.996615] videodev: Linux video capture interface: v2.00
[6.043936] gspca_main: v2.14.0 registered
[6.048980] gspca_main: gspca_sn9c20x-2.14.0 probing 0c45:627b
.....
[6.606475] gspca_sn9c20x: Write register 11a1 failed -110
[6.606476] gspca_sn9c20x: Device initialization failed
[6.606488] gspca_sn9c20x: probe of 2-1:1.0 failed with error -110
[6.606508] usbcore: registered new interface driver gspca_sn9c20x


Pomóżcie proszę co robić, potrzebuję pilnie uruchomić kamerkę dla dziecka do nauki zdalnej.

Próbowałem różnych rozwiązań ale nie udało mi się nic zrobić
Pozdrawiam
Maciek


  Odinstalowanie Wine
Napisane przez: xlm - 08-11-2020, 16:44 - Forum: Przedszkole Linuksa - Odpowiedzi (23)

Witam i pozdrawiam.
Zainstalowałem program Wine a następnie grę,która się zawieszała więc ją odinstalowałem a także Wine.Ale w menu istnieje dalej gra oraz Wine najeżdżam na grę i ją odinstalowuję ale ona nie znika.Wine odinstalowałem przez repozytorium.
Proszę o poradę co mogę zrobić za co z góry dziękuję.


  Mate, nie mozna zalogowac sie do systemu po czyszczeniu systemu
Napisane przez: Gość - 08-11-2020, 11:20 - Forum: Instalacja i uruchamianie - Odpowiedzi (17)

Witam,
Jestem początkującym użytkownikiem mint mate 19, napotkałem na poważny (dla mnie) problem z którym nie umiem sobię poradzić.

Muszę uzyskać dostęp do plików z puplitu mojego oryginalnego konta na mate 19, utrata plików będzie mnie sporo kosztowała (pliki do pracy które odzyskać muszę oraz projekty dotyczące budowanego domu etc.). Czy mógłby mi ktoś powiedzieć co zrobić po kolei? Mam postawiony świeży system obok, mam też utworzone nowe konto na poprzednim systemie. Jeśli ktoś jest zainteresowany opisem co się stało zanim utraciłem dostęp, zapraszam do lektury poniżej.

Od wczoraj próbuję znaleźć rozwiązanie na forach PL i EN ale kazdy etap kończy się niepowodzeniem lub częściowym powodzeniem, sprawa stała się pilna ponieważ pracuję z domu i muszę mieć dostęp do plików które zostały na koncie do którego nie mam obecnie dostępu.
Sprawa wygląda tak:
system wyświetlił informację i małej ilości miejsca na dysku, pamiętam że kiedyś czyściłem jakieś pliki w folderze /var więc starałem się znaleźć stronę z tą samą poradą.
Znalazłem stronę zatytuowaną " 4 sposoby na zwolnienie miejsca na dysku w systemie Linux" i skorzystałem z rady aby usunąć stare jądra.
Następnie skorzystałem z porady ze strony admininfo, strona zatytuowana jak zwolnić miejsce na dysku linux ubuntu, zastosowane komendy:

UWAGA! Poniższe komendy (druga i trzecia) zawierają BŁĘDY. Druga podaje miejsce zajęte przez katalog root "/", trzecia zaś zawiera "letalny" błąd powodujący skasowanie katalogu /home użytkownika czyli skasowanie wszystkich plików użytkownika oraz katalogu głównego "/" - proszę ich nie stosować!
sudo apt autoremove
du -sh ~ / .caché / thumbnails
rm -rf ~ / .caché / thumbnails / *

sudo apt-get autoclean
sudo apt-get install gtkorphan

Prawidłowe komendy: podająca "wagę" katalogu .cache oraz usuwająca miniatury obrazów, dzięki czemu można odzyskać nieco miejsca na dysku są następujące:

Kod:
sudo apt autoremove
du -sh ~/.cache/thumbnails
rm -rf ~/.cache/thumbnails/*
sudo apt-get autoclean
Ostatnia komenda podana przez @adamq89 służy do instalacji programu do wyszukiwania osieroconych bibliotek. Nie jest tu potrzebna.
(Przyp. YB3)


Po wszystkim zauwarzyłem, że z pulpitu zniknęła większość folderów i plików, musiałem wyłączyć laptopa więc po prostu wyłączyłem system.
Przy kolejnej próbie startu nie mogłem się zalogować, wpisywałem poprawne hasło i po chwili pojawiał się znowu ekran logowania.
Odpaliłem liveusb, zrobiłem miejsce na kolejny system (z wolnego miejsca na dysku przypisanego dla nieuzywanego windowsa 10, partycja oryginalnego linuxa pozostala nieruszona) i zainstalowałem drugi system mint mate obok pierwszego. Nie wiedziałem, że nie będę miał dostępu do moich plików z poprzedniego system (folder /home jest pusty).
Następnie utworzyłem nowe konto na oryginalnym systemie żeby spróbować uzyskać dostęp do poprzedniego użytkownika, również bez sukcesu.

Z góry dziękuję za pomoc.


  problem z polaczenie WiFI TP LINK
Napisane przez: Gość - 07-11-2020, 21:56 - Forum: Sieci - Odpowiedzi (1)

Witam 
Mam problem z placzeniem po WiFi z TP Link Range Extender AC750. Nie moge sie polaczyc z dwoma laptopami z systemem Ubuntu 20.04/Cinnamon 4.6.7.  Siec jest wykrywalna ale brak polaczenia, po wpisaniu dobrego hasla nie mozna sie polaczyć.  Inne laptopy z innym systemem operacyjnym moga sie polaczyć z TP Linkiem.  Proszę o pomoc


  Polska klawiatura - brakujące litery
Napisane przez: Gość - 06-11-2020, 16:04 - Forum: Desktop i menadżery okien - Odpowiedzi (6)

Witam,

Postanowiłem po dłuższym czasie wrócić do Minta (i Linuksa ogólnie) jako że wygląda on na najbardziej dopracowany z mojego punktu widzenia. Czy ktoś móglby doradzić (i z góry przepraszam jeśli temat był opisywany wcześniej) dlaczego po instalacji polskiej klawiatury (język systemowy - English(UK)) nie działają mi 2 znaki: ó i ł? Próbowałem klawiatur Polish i  Polish (legacy). Znaki są na podglądzie klawiatury.

Mimo że bawię się różnymi dystrybucjami Linuksa (dosyć powierzchownie) od jakichś 25 lat, chyba nigdy nie zdarzyło się, żeby wszystko działało "out of the box" (ale to osobny temat).   Confused


  Błedy przy aktualizacji
Napisane przez: Marek S - 06-11-2020, 14:48 - Forum: Przedszkole Linuksa - Odpowiedzi (1)

Jak to naprawić ? bo jak rozumiem dublują się wpisy tylko które maja zostać a które usunąć ?

Kod:
W: Target Packages (main/binary-amd64/Packages) is configured multiple times in /etc/apt/sources.list.d/additional-repositories.list:1 and /etc/apt/sources.list.d/winehq.list:1
W: Target Packages (main/binary-i386/Packages) is configured multiple times in /etc/apt/sources.list.d/additional-repositories.list:1 and /etc/apt/sources.list.d/winehq.list:1
W: Target Packages (main/binary-all/Packages) is configured multiple times in /etc/apt/sources.list.d/additional-repositories.list:1 and /etc/apt/sources.list.d/winehq.list:1
W: Target Translations (main/i18n/Translation-pl_PL) is configured multiple times in /etc/apt/sources.list.d/additional-repositories.list:1 and /etc/apt/sources.list.d/winehq.list:1
W: Target Translations (main/i18n/Translation-pl) is configured multiple times in /etc/apt/sources.list.d/additional-repositories.list:1 and /etc/apt/sources.list.d/winehq.list:1
W: Target Translations (main/i18n/Translation-en) is configured multiple times in /etc/apt/sources.list.d/additional-repositories.list:1 and /etc/apt/sources.list.d/winehq.list:1
W: Target DEP-11 (main/dep11/Components-amd64.yml) is configured multiple times in /etc/apt/sources.list.d/additional-repositories.list:1 and /etc/apt/sources.list.d/winehq.list:1
W: Target DEP-11 (main/dep11/Components-all.yml) is configured multiple times in /etc/apt/sources.list.d/additional-repositories.list:1 and /etc/apt/sources.list.d/winehq.list:1
W: Target CNF (main/cnf/Commands-amd64) is configured multiple times in /etc/apt/sources.list.d/additional-repositories.list:1 and /etc/apt/sources.list.d/winehq.list:1
W: Target CNF (main/cnf/Commands-all) is configured multiple times in /etc/apt/sources.list.d/additional-repositories.list:1 and /etc/apt/sources.list.d/winehq.list:1