Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Temperatura CPU
#1
0
Witam,
Poradźcie dziadziowi, dlaczego przy odtwarzaniu filmów z Netflix, HBOGO, zużycie procka rośnie do 90%, a co za tym idzie temperatura skacze do 89 stopni.
Powiedzcie, jakie informacje potrzebujecie.
Na początek to, jaki to sprzęt:
Kod:
pietrek [~]> inxi -b
System:    Host: msi Kernel: 4.15.0-50-generic x86_64 (64 bit)
          Desktop: Cinnamon 3.6.7  Distro: Linux Mint 18.3 Sylvia
Machine:   Mobo: Micro-Star model: MS-16G1 v: Ver.001
          Bios: American Megatrends v: E16G1IMS VER1.02 date: 07/08/2010
CPU:       Dual core Intel Core i3 M 350 (-HT-MCP-) speed/max: 1078/2266 MHz
Graphics:  Card-1: Intel Core Processor Integrated Graphics Controller
          Card-2: NVIDIA GT216M [GeForce GT 325M]
          Display Server: X.Org 1.18.4 drivers: intel (unloaded: fbdev,vesa) FAILED: nouveau
          Resolution: [email protected], [email protected]
          GLX Renderer: Mesa DRI Intel Ironlake Mobile
          GLX Version: 2.1 Mesa 18.0.5
Odpowiedz
#2
1
Better response on post RE: Temperatura CPUPochwal się jeszcze przeglądarką Smile
Przyspieszenie sprzętowe w przeglądarce włączone?
Pasta/termopady, wentylator ogarnięte?

Próbowałeś instalować sterowniki do Nvidii? Sterownik nouveau masz uszkodzony.
Spróbuj tego co Ciachu pisał o sterownikach: https://forum.linuxmint.pl/showthread.php?tid=183
Odpowiedz
#3
0
(17-05-2019, 19:32)yahoob3 napisał(a): Pochwal się jeszcze przeglądarką Smile
Przyspieszenie sprzętowe w przeglądarce włączone?
Pasta/termopady, wentylator ogarnięte?

Próbowałeś instalować sterowniki do Nvidii? Sterownik nouveau masz uszkodzony.
Spróbuj tego co Ciachu pisał o sterownikach: https://forum.linuxmint.pl/showthread.php?tid=183

Jakoś dziwnie wiedziałem, że kolega odpowie. ;-)

Przeglądarki trzy:
Gówna - Opera
Do Netflix i innych tego typu - Chrome
Sam nie wiem do czego - Firefox

Przyspieszenie sprzętowe?? Nie wiem czy włączone. Nie miałem do tej pory żadnych problemów z użyciem procka, czy też z temperaturą, więc pewnie nie sprawdzałem.

Pasta/termopady, wentylator- no tak, czyściłem lapka (włącznie z wymianą pasty) jakieś dwa lata temu. Chyba już czas?? ;-)

Sterowniki  - jak sprawdzam w zarządzaniu sterownikami, to jest zaznaczone, że używa nvidia340(zalecene)

Poczytam o tym co pisze Ciachu. Może zrozumiem. ;-)
Odpowiedz
#4
0
W sumie to jeszcze możesz spróbować przełączyć między kartami i zobaczyć jak się laptop będzie zachowywał.
W Nvdia X Server Settings powinieneś mieć możliwość przełączania układów graficznych.

Smile Wychodzi na to, że mam dziś dyżur Big Grin
Odpowiedz
#5
0
(17-05-2019, 20:59)yahoob3 napisał(a): W sumie to jeszcze możesz spróbować przełączyć między kartami i zobaczyć jak się laptop będzie zachowywał.
W Nvdia X Server Settings powinieneś mieć możliwość przełączania układów graficznych.

Smile Wychodzi na to, że mam dziś dyżur Big Grin

Mój Ty dyżurny informatyku,
U mnie od jakiegoś czasu(długiego bardzo) nie działa Nvdia X Server Settings. 
Nie mam pojęcia z jakiego powodu. Nie miało to dla mnie znaczenia, póki wszystko działało. ;-)

Przy wybraniu klikaniem - Nvdia X Server Settings - cisza. Nic się nie dzieje.

Kiedyś odinstalowałem jakimś niezrozumiałym dla mnie cudem owe Nvdia X Server Settings, po czym owe Nvdia X Server Settings zainstalowałem, ale nic to nie zmieniło.

Wszystko działa, to po co ruszać. ;-)
Ale te temperatury, i pocenie się procka zaczęło mnie martwić.

yahoob3 - konkretnie, jakie informacje jeszcze potrzebujesz aby ewentualnie zdiagnozować owe obciążenie procesora?
Odpowiedz
#6
0
Smile Na moje chamskie oko, to renderowanie idzie przez procek - dlatego takie użycie. Ale ja to cienki bolek jestem. Sam właśnie walczę ze sterownikiem 340 do mojej Nvidii - cuda na kiju. W 18.3 chodzi jak złoto, w 19.1 ni cholery nie mogę sobie poradzić.
Poczekaj, może któryś z chłopaków pomoże.

EDIT:

Spróbuj tak Smile Cud się stał i zadziałało cholerstwo Smile
Zainstaluj z Synaptica Nvidia X Server Settings, Suport for Nvidia Prime, na razie bez sterowników. W ustawieniach X Serwera przełącz kartę na integę (intel) i po restarcie zobacz, jaki sterownik zaleca Mint. I znów w Synapticu zainstaluj wszystkie (oprócz dev) pakiety tego sterownika z tym numerem. Może się uda? Smile
Odpowiedz
#7
0
Możesz spróbować przeinstalować sterowniki od nvidii i  Nvidia X Server Settings, nvidia-settings, potem kombinować.
Zobacz też ten plik i ewentualnie jemu pochodne bo ewidentnie jest coś nie tak z nouveau a raczej powinno tam pokazywać nvidię w tym polu po komendzie inxi -G.

Scieżka do pliku:
Kod:
/etc/X11/xorg.conf

Edycja:
Napraw też sterowniki nouveau. Do automatycznego przełączania kart są programy jak Prime, Bumblebee +primus, działa nawet na sterownikach nvidii. Twoja karta ma już zaimplementowany ten element do obsługi tych funkcji.
Odpowiedz
#8
0
Witam,
No nic mi nie pomaga.
Mogę sobie przeinstalowywać te sterowniki do woli. Nic to nie zmienia.

Jeśli chodzi o xorg.conf to jest jakaś dziwna sytuacja. W podanej lokalizacji są tylko pliki:
xorg.conf.10012018
xorg.conf.08152018
xorg.conf.07042018
xorg.conf.05192019
xorg.conf.05152019

czyli podopisywały się jakieś daty do nazw i tyle.

Może komuś się zechce mi pomóc to rozwikłać, tak w trybie "live"? ;-)
Jestem teraz na irc na kanale  #linuxmint-pl jako pietrek.

Dodano po pewnym czasie:
No nie działa.
Kolega Pawlik poinstruował mnie jak naprawić sterowniki nouveau.
Ale wciąż występuje błąd.
Kod:
Graphics:  Card-1: Intel Core Processor Integrated Graphics Controller
          Card-2: NVIDIA GT216M [GeForce GT 325M]
          Display Server: X.Org 1.18.4 drivers: intel (unloaded: fbdev,vesa) FAILED: nouveau
          Resolution: [email protected], [email protected]
          GLX Renderer: Mesa DRI Intel Ironlake Mobile
          GLX Version: 2.1 Mesa 18.0.5


Jak pozbyć się tego błędu?
Odpowiedz
#9
0
Może pomogłaby zmiana środowiska graficznego na lżejsze? podobno Cinnamon jest najcięższy i bywa że powoduje jakieś nieuzasadnione problemy.
Intel Core i7-6700K, 4.6GHz, Gigabyte GeForce GTX 1070 G1 GAMING 8GB GDDR5 ,16 GB RAM
Odpowiedz
#10
0
Mój ostatni pomysł:
- uruchom komputer na oryginalnym starym jądrze 4.10.
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości