Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zapomniane hasło (password)
#1
0
witam, zapomniałem hasło (password) konieczne przy instalacji programu z menedzera. jak moge je zmienic.
#2
0
Czytałeś ten poradnik?
https://linuxiarze.pl/hasla_linux/
#3
0
Tak, czytałem, ale jakis czas temu przed reinstalacja na forum podpowiedziano mi krotsza wersje
#4
0
Nie ma krótszej wersji.
[Obrazek: userbar.png]
Prowadzę to forum od roku 2007. Przez ten czas projekt minta bardzo negatywnie się zmienił, stąd mogą w moich postach być opinie z którymi można się nie zgadzać.
#5
0
(12-06-2019, 14:45)wittar napisał(a): Tak, czytałem, ale jakis czas temu przed reinstalacja na forum podpowiedziano mi krotsza wersje

Jeśli masz możliwość wejścia na komputer poprzez live to edycja jednego pliku w katalogu / załatwia całą sprawę w ciągu paru sekund. Po 15-tej wrócę na chatę to Ci podrzucę dokładniej ale tak na szybko to trzeba prze edytować plik shadow o ile masz nie szyfrowany dysk.
p.s. Dogrzebałem się do tej starej instrukcji wypróbowana jest przeze mnie cytuję za userem kamil:
Można też z Live wejść do pliku /etc/shadow i usunąć wpis np.
kamil:$6$Vbk08UpA$djf0UY2u6..hy0xGvQWmozgtdwp6TH/QV5ZMbQKQtNxDnsMsLyZ7GSBcVWPrR5AXZd6yCv51VMtwk3itWUVZU/:15871:0:99999:7:::
usuwamy to co znajduje się pomiędzy pierwszym dwukropkiem, a drugim i zostawiamy tak:
kamil::15871:0:99999:7:::
Zapisujemy i można się zalogować bez hasła. Komendą passwd ustawiamy nowe hasło. Trzeba też dopilnować uprawnienia do pliku /etc/shadow, właścicielem powinien być root.
Jesus saves.
#6
0
Jeżeli zapomniane jest tylko hasło użytkownika to wystarczy je ponownie ustalić z poziomu konta root.
#7
0
A init=/bin/bash? xD
#8
0
(13-06-2019, 07:27)dedito napisał(a): Jeżeli zapomniane jest tylko hasło użytkownika to wystarczy je ponownie ustalić z poziomu konta root.

Kolega pisze
Cytat:witam, zapomniałem hasło (password) konieczne przy instalacji programu z menedzera. jak moge je zmienic.

A więc potrzebnego zarówno do instalacji jak i do zmiany hasła , tutaj się dobrze sprawdza ten myk z wykasowaniem z shadow.
Jesus saves.
#9
0
Czyli zapomniał hasło roota.
Nie korzystam z wynalazków typu software manager, ale wydaje mi się, że w tym przypadku podaje się hasło bieżącego użytkownika.
#10
0
Musi być w grupie sudoers.


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości