Witaj, Gość
Musisz się zarejestrować przed napisaniem posta.

Użytkownik
  

Hasło
  





Szukaj na forum

(Zaawansowane szukanie)

Statystyki
» Użytkownicy: 898
» Najnowszy użytkownik: Grenio
» Wątków na forum: 2 442
» Postów na forum: 17 410

Pełne statystyki

Ostatnie wątki
dedito
Arduino i USB

Forum: Sprzęt i sterowniki
Ostatni post: dedito
Wczoraj, 16:39
» Odpowiedzi: 6
» Wyświetleń: 70
Xan666
Steam - znikająca ikonka ...

Forum: Software
Ostatni post: Xan666
16-05-2024, 15:26
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 42
dedito
Laptop HP - bluetooth nie...

Forum: Sprzęt i sterowniki
Ostatni post: dedito
15-05-2024, 10:12
» Odpowiedzi: 34
» Wyświetleń: 3 498
mati75
Pomoc W skonfigurowaniu s...

Forum: Software
Ostatni post: mati75
14-05-2024, 18:19
» Odpowiedzi: 8
» Wyświetleń: 181
Xan666
Signal - pytanie o wielop...

Forum: Software
Ostatni post: Xan666
12-05-2024, 09:34
» Odpowiedzi: 2
» Wyświetleń: 91
Xan666
Dysk 2 TB - jaki podział ...

Forum: Instalacja i uruchamianie
Ostatni post: Xan666
11-05-2024, 19:30
» Odpowiedzi: 18
» Wyświetleń: 2 063
Latitude 5410 i Mint 21.3...

Forum: Instalacja i uruchamianie
Ostatni post: tomsdb
11-05-2024, 11:26
» Odpowiedzi: 3
» Wyświetleń: 221
omkar
Plex Media Server z paczk...

Forum: Multimedia
Ostatni post: omkar
11-05-2024, 10:32
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 94
Odinstakował mi się dźwię...

Forum: Sprzęt i sterowniki
Ostatni post: jupitupi
08-05-2024, 18:38
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 133
brak dźwięku

Forum: Sprzęt i sterowniki
Ostatni post: romserski
07-05-2024, 23:28
» Odpowiedzi: 4
» Wyświetleń: 240

 
  APU AMD Renoir 4500u i Mint
Napisane przez: winch2005 - 05-05-2021, 18:02 - Forum: Sprzęt i sterowniki - Odpowiedzi (15)

Witam Smile

Brat zamówił dla taty nowego laptopa bez systemu. Drugi dzień próbuję sobie z nim poradzić żonglując różnymi dystrybucjami i chciałbym aby było możliwe postawienie właśnie minta na nim.

Zaktualizowałem kernel do 5.8.0-50 i trochę mi to pomogło gdyż zaskoczyła akceleracja grafiki i dostałem możliwość zmiany natężenia podświetlania ekranu. Widzę wciąż jeszcze dwa problemy:

1. Wątpliwa wydajność układu graficznego objawiającą się niemożliwością płynnego odtworzenia materiału wideo na yt w formacie 4k60fps. No jest dramat i tylko trochę pomaga zmiana przeglądarki na chromium.

2. System zawiesza się po wybudzeniu z hibernacji.


Widziałem właśnie że jest dostępna jeszcze jedna edycja systemu o nazwie 'edge'. Warto jej spróbować? Przydałby mi się jakiś program do robienia obrazu zainstalowanego systemu żebym mógł wrócić do tego co już ustawiłem gdyby podobne żonglowanie nic mi miało nie dać. Znacie coś takiego?

Być może to kwestia sterowników. Jakie będą odpowiednie dla vegi na mincie? Nie wiem co jest domyślnie instalowane wraz z systemem ale po próbie instalacji czegoś z strony amd zobaczyłem dużo artefaktów na ekranie (powinienem instalować te zwykłe czy pro?). Jestem zielony w sprzęcie od czerwonych Big Grin Są też chyba jakieś otwarto źródłowe sterowniki ale nie wiem czy warto się w nie bawić. Jeśli ktoś ma doświadczenie z apu od amd to bardzo proszę o pomoc z tym.

Z ciekawości sprawdziłem z live usb dystrybucję manjaro. Odtwarzanie wideo na yt nie było wciąż idealne ale jednak dużo, dużo lepsze i to w przeglądarce firefox. Zastosowany tam kernel to chyba był 5.10. Nie sprawdziłem jednak przez live czy hibernacja działa.


Być może najłatwiejszym rozwiązaniem byłaby instalacja manjaro ale średnio go widzę dla taty. Na mincie programy są po ludzku podpisane słowami "kalkulator", "prosty skaner" czy też "edytor tekstu". Na manjaro nie wygląda to tak różowo Sad Confused

inxi

Kod:
andrzej@andrzej-HP:~$ inxi -Fxz
System:
  Kernel: 5.8.0-50-generic x86_64 bits: 64 compiler: N/A
  Desktop: Cinnamon 4.8.6 Distro: Linux Mint 20.1 Ulyssa
  base: Ubuntu 20.04 focal
Machine:
  Type: Laptop System: HP product: HP Laptop 15s-eq1xxx v: N/A
  serial: <filter>
  Mobo: HP model: 8707 v: 37.19 serial: <filter> UEFI: AMI v: F.33
  date: 02/09/2021
Battery:
  ID-1: BAT0 charge: 6.9 Wh condition: 41.4/41.4 Wh (100%)
  model: Hewlett-Packard Primary status: Discharging
CPU:
  Topology: 6-Core model: AMD Ryzen 5 4500U with Radeon Graphics bits: 64
  type: MCP arch: Zen rev: 1 L2 cache: 3072 KiB
  flags: avx avx2 lm nx pae sse sse2 sse3 sse4_1 sse4_2 sse4a ssse3 svm
  bogomips: 28444
  Speed: 1397 MHz min/max: 1400/2375 MHz Core speeds (MHz): 1: 1355 2: 1440
  3: 1315 4: 1397 5: 1397 6: 1397
Graphics:
  Device-1: AMD Renoir vendor: Hewlett-Packard driver: amdgpu v: kernel
  bus ID: 03:00.0
  Display: x11 server: X.Org 1.20.9 driver: amdgpu,ati
  unloaded: fbdev,modesetting,vesa resolution: 1920x1080~60Hz
  OpenGL: renderer: AMD RENOIR (DRM 3.38.0 5.8.0-50-generic LLVM 11.0.0)
  v: 4.6 Mesa 20.2.6 direct render: Yes
Audio:
  Device-1: AMD vendor: Hewlett-Packard driver: snd_hda_intel v: kernel
  bus ID: 03:00.1
  Device-2: AMD Raven/Raven2/FireFlight/Renoir Audio Processor
  vendor: Hewlett-Packard driver: snd_rn_pci_acp3x v: kernel bus ID: 03:00.5
  Device-3: AMD Family 17h HD Audio vendor: Hewlett-Packard
  driver: snd_hda_intel v: kernel bus ID: 03:00.6
  Sound Server: ALSA v: k5.8.0-50-generic
Network:
  Device-1: Realtek RTL8822CE 802.11ac PCIe Wireless Network Adapter
  vendor: Hewlett-Packard driver: rtw_8822ce v: N/A port: f000
  bus ID: 01:00.0
  IF: wlo1 state: up mac: <filter>
Drives:
  Local Storage: total: 476.94 GiB used: 72.24 GiB (15.1%)
  ID-1: /dev/nvme0n1 vendor: Western Digital
  model: PC SN730 SDBPNTY-512G-1006 size: 476.94 GiB
Partition:
  ID-1: / size: 467.96 GiB used: 72.21 GiB (15.4%) fs: ext4
  dev: /dev/nvme0n1p2
Sensors:
  System Temperatures: cpu: 39.9 C mobo: N/A gpu: amdgpu temp: 39 C
  Fan Speeds (RPM): N/A
Info:
  Processes: 237 Uptime: 18m Memory: 7.21 GiB used: 2.48 GiB (34.4%)
  Init: systemd runlevel: 5 Compilers: gcc: 9.3.0 Shell: bash v: 5.0.17
  inxi: 3.0.38

dmesg wywala mi następujące linie na czerwono:
Kod:
1. acp_pdm_mach acp_pdm_mach.0: snd_soc_register_card(acp) failed: -517
2. [drm:dm_helpers_dp_write_dpcd [amdgpu]] *ERROR* Failed to find connector for link!
3. ACPI Error: AE_NOT_FOUND, While resolving a named reference package element - \_PR_.P000 (20200528/dspkginit-438)


  Zmiana orientacji ekranu - tablet
Napisane przez: tomsdb - 04-05-2021, 10:15 - Forum: Sprzęt i sterowniki - Brak odpowiedzi

Udało mi się w końcu postawić Ubuntu na tablecie Asus Transformer Book T100TAS. Wybrałem Ubuntu, ze względu na łatwiejszą obsługę dotykiem. Wszystko działa, natomiast problem jest z automatycznym obracaniem ekranu. Kiedy odłączę ekran od klawiatury obraz obraca się o 180 stopni. Pionowo obraca się i jest w porządku natomiast poziomo - nie. Próbowałem zmieniać w ustawieniach wyświetlacza, ale po odłączeniu od klawiatury problem znów się pojawia.

Zainstalowana dystrybucja jest zoptymalizowana pod procesory Intel Atom i wziąłem ją stąd: http://www.linuxium.com.au/isos.


Dodano po pewnym czasie:
Problem rozwiązany. Zainstalowałem Ubuntu LTS 20.04 i jest ok. Czyli nowsze nie zawsze znaczy, że lepsze.
Sorry za zawracanie głowy.


  Przywracanie domyślnych ikon
Napisane przez: rrico - 02-05-2021, 11:28 - Forum: Przedszkole Linuksa - Odpowiedzi (3)

Sprawa prawdopodobnie banalna, ale nie pamiętam jak to rozwiązać a znaleźć nie mogę. 

Jakiś czas temu (dosyć spory) podmieniłem sobie kolor wybranych ikon w /home w taki sposób żeby na TV z daleka były lepiej widoczne. 
Obecnie dorzuciłem sobie nowy zestaw ikon i bym chciał żeby wszystkie miały ten sam styl, ale te kolorowe się nie zmieniły jak go ustawiłem. 
Problem polega na tym, że nie pamiętam jak zmieniałem kolor katalogów (gdybym pamiętał to bym odwrócił Wink ). Pod PPM nie ma nic ciekawego, w /home globalnie też nic nie znalazłem takiego co by pomogło. 

Mint 19.1 mate, paczka pobrana stąd https://www.mate-look.org/p/1432212/ (chociaż to chyba mało istotne), styl wrzucony do usr/share/icons. 

Propozycje 'na szbko' z shoutboxa nie pomogły na razie (a do najnowszych już nie daje rady przewinąć jeżeli były).


  Włączenie po suspendzie
Napisane przez: StressedOut - 01-05-2021, 13:37 - Forum: Przedszkole Linuksa - Odpowiedzi (4)

Dzień dobry.

Dopiero zaczynam przygodę z Linuxem, mój wybór padł na Minta Mate. Na obecną chwilę zainstalowałem kilka niezbędnych dla mnie rzeczy, system wrzuciłem na oddzielny dysk sdd, który będzie mi służył tylko do pracy.

Dzisiaj spróbowałem pierwszy raz "uśpić" Linuxa i wybrałem suspend przy wyłączaniu, po odpaleniu później system nie chciał się wgrać, wyskoczyło jedynie _ w lewym górnym rogu i nic, jedynie po restarcie system się uruchamiał. Czy coś robię źle czy może lepiej tym suspendem nie hibernować laptopa? Czy może to do czegoś innego służy? Smile 

Pozdrawiam


  wygaś/zablokuj ekran po 3 godzinach (zmiana poprzez terminal)
Napisane przez: Mirek - 30-04-2021, 16:12 - Forum: Desktop i menadżery okien - Odpowiedzi (2)

Cześć! Jestem nowy więc odeślijcie mnie gdzie trzeba albo przenieście temat jeśli nie umieściłem go w odpowiednim miejscu Wink 


Chciałbym ustawić zablokowanie ekranu po 3 godzinach, natomiast okno Minta pozwala na wybranie maksymalnie 2. W poradniku do Linux Mint czytałem, że każda operacja wykonywana w oknie wywołuje jakąś operację w terminalu. W takim razie zakładam, że mogę te ustawienie wpisać dowolne poprzez terminal. 
Jakiej komendy użyć?


  Przeniesienie zainstalownego systemu na dysk
Napisane przez: kubens - 29-04-2021, 17:04 - Forum: Instalacja i uruchamianie - Odpowiedzi (11)

Witam wszystkich na forum! Smile

Zainstalowałem sobie Linux Mint na pendriver dla nauki programowania, tak żeby gadżety z MS Google itp mnie nie rozpraszały.
Jestem pod wielkim wrażeniem tego systemu i chciałbym umieścić ten system na stałe na dysku, tak żebym miał wybór między Windows a Linux przy starcie.
Czy jest taka możliwość?

Dziękuję!


Question Własne ikony do akcji Nemo(menu pod PPM)
Napisane przez: Kamil123 - 29-04-2021, 16:57 - Forum: Software - Brak odpowiedzi

Witam,
Mam system Linux Mint 20 Cinamon, używam Nemo. Chciałem zrobić w menu pod prawym przyciskiem opcję otworzenia bieżącego folderu w Visual Studio Code.

Utworzyłem plik:

Kod:
~/.local/share/nemo/actions/Open in VS Code.nemo_action
zawierający:
Kod:
[Nemo Action]
Name=Open in VS Code
Comment=Open current directory in Visual Studio Code
Exec=code %P
Selection=None
Extensions=any; dir;
Icon-Name=system-shutdown         
Quote=double
Dependencies=code;

Opcja pojawia się w menu i działa, łącznie z wyświetleniem ikony system-shutdown. Jeśli wpisuję do Icon-Name=/home/kamil/.icons/VS-code.png (plik instnieje i nie jest uszkodzony) obok opcji zamiast ikony z pliku wyświetla się przekleślone kółko. 

Próbowałem umieszczać ikonę w innych folderach(pulpit, pobrane) ale nie działa.

Proszę o pomoc i dziękuję.  Smile

Dodano po pewnym czasie:
Próbując jeszcze coś (myślałem że bezcelowego) wpisałem nazwę pliku bez rozszerzenia do Icon-Name, potem wklejałem ikonę do losowych folderów /usr/share/icons/Mint-Y*

Zadziałało po wklejeniu ikonki do /usr/share/icons/Mint-Y-Dark/actions/16 (niby wszystkie pliki są tam svg ale dałem tam png)

Zamykam.


  Bład kopiowania
Napisane przez: sosza - 29-04-2021, 10:07 - Forum: Przedszkole Linuksa - Odpowiedzi (3)

Witam
Mam problem z kopiowaniem plików na inne partycje, wyskakuje mi błąd "Nie można utworzyć pliku" Dotyczy to partycji win-dosowskich jak i linuxowych. Przykładowo pobieram plik "x" z Firefoxa, zapisuje mi się w katalogu "pobrane". Kopiując go na tą samą partycję "/home" da radę. Ale jeśli chce skopiować np na "/" lub "Win10" wyskakuje mi błąd. Parę dni temu było wszystko ok. Nie wiem czy nie jest to problem po aktualizacji. Ktoś może coś poradzić?


  Dopasowanie systemu
Napisane przez: Jachu1706 - 29-04-2021, 08:44 - Forum: Off topic - Odpowiedzi (18)

Witam serdecznie.
Posiadam to oto takiego notbooka : Asus Ee 1001CH

Dane techniczne
netbook ASUS Eee PC X101CH 10,1" Intel® Atom™ N2600 - 1GB RAM - 320GB Dysk - Win7
Parametry ekranu 
 
Ekran
10,1 cala, 1024 x 600 pikseli
Typ matrycy
matowa LED
Procesor 
 
Model procesora
Intel® Atom® N2600
Częstotliwość taktowania
1,6 GHz
Liczba rdzeni procesora
2
Pamięć podręczna CACHE
1 MB
Pamięć RAM 
 
Pamięć RAM
1 GB
Karta graficzna 
 
Model karty graficznej
Intel®
Wbudowane dyski 
 
Typ podłączenia 
SATA I
Dysk HDD
320 GB
Prędkość obrotowa
5400 obr/min



Chiałbym wgrać na niego linuxa .Czy wybór Linux Mint to dobre rozwiązanie czy polecilibyście co innego .


  Programowe ograniczenie szybkości dysków twardych.
Napisane przez: docent0 - 29-04-2021, 01:30 - Forum: Sprzęt i sterowniki - Brak odpowiedzi

Laudetur Jezus Chrystus et virgo Maryja !

Prawdopodobnie Intel nie lubi dysków Seagate Barracuda. To już trzeci raz dysk mi pada podczas przenoszenia dużego katalogu małych plików. Używałem bezpośrednio systemu "wytnij" - "wklej" bez Krusadera.

Jak można regulować szybkość działania systemu "odczyt" - "zapis", żeby dysk nie dostawał prędkości naddźwiękowej, po czym głowica zaczyna skrzypieć, a dane znikają. I dysk umarły jest.

Chwilowe użycie interfejsu z szybkością 6 Gb/s jest mi w domu całkowicie zbędne, lecz zdrowy dysk po tej operacji z pewnością by mi się przydał. Sad