Witaj, Gość
Musisz się zarejestrować przed napisaniem posta.

Użytkownik
  

Hasło
  





Szukaj na forum

(Zaawansowane szukanie)

Statystyki
» Użytkownicy: 898
» Najnowszy użytkownik: Grenio
» Wątków na forum: 2 442
» Postów na forum: 17 410

Pełne statystyki

Ostatnie wątki
dedito
Arduino i USB

Forum: Sprzęt i sterowniki
Ostatni post: dedito
Wczoraj, 16:39
» Odpowiedzi: 6
» Wyświetleń: 73
Xan666
Steam - znikająca ikonka ...

Forum: Software
Ostatni post: Xan666
16-05-2024, 15:26
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 43
dedito
Laptop HP - bluetooth nie...

Forum: Sprzęt i sterowniki
Ostatni post: dedito
15-05-2024, 10:12
» Odpowiedzi: 34
» Wyświetleń: 3 504
mati75
Pomoc W skonfigurowaniu s...

Forum: Software
Ostatni post: mati75
14-05-2024, 18:19
» Odpowiedzi: 8
» Wyświetleń: 182
Xan666
Signal - pytanie o wielop...

Forum: Software
Ostatni post: Xan666
12-05-2024, 09:34
» Odpowiedzi: 2
» Wyświetleń: 91
Xan666
Dysk 2 TB - jaki podział ...

Forum: Instalacja i uruchamianie
Ostatni post: Xan666
11-05-2024, 19:30
» Odpowiedzi: 18
» Wyświetleń: 2 065
Latitude 5410 i Mint 21.3...

Forum: Instalacja i uruchamianie
Ostatni post: tomsdb
11-05-2024, 11:26
» Odpowiedzi: 3
» Wyświetleń: 222
omkar
Plex Media Server z paczk...

Forum: Multimedia
Ostatni post: omkar
11-05-2024, 10:32
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 95
Odinstakował mi się dźwię...

Forum: Sprzęt i sterowniki
Ostatni post: jupitupi
08-05-2024, 18:38
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 135
brak dźwięku

Forum: Sprzęt i sterowniki
Ostatni post: romserski
07-05-2024, 23:28
» Odpowiedzi: 4
» Wyświetleń: 240

 
Exclamation Zasady działu Gry i wine
Napisane przez: dedito - 08-08-2020, 16:11 - Forum: Gry i wine - Brak odpowiedzi

Oprócz ogólnych zasad https://forum.linuxmint.pl/showthread.php?tid=304 w tym dziale obowiązują następujące.

Udzielamy pomocy w oprogramowaniu opensource, które znajduje się w repozytoriach oprogramowania lub innych ogólnie dostępnych zasobach.

Z zasady nie udzielamy pomocy na temat programów i gier komercyjnych (płatnych lub nie będących opensource).
Wsparcie w temacie programów i gier komercyjnych udziela producent.
Mimo wszystko jeśli uważasz, że istnieją okoliczności wykluczające powyższe to przed założeniem takiego wątku, skonsultuj się załogą forum.
Uwaga: Uruchamianie gier i programów poprzez wine lub inne rozwiązania opensource jest (w większości przypadków) okolicznością wykluczającą powyższe założenia.

1. Jeśli gra lub program się uruchamia ale masz problem z użytkowaniem to podaj następujące informacje:
- konfigurację sprzętowo-programową zgodnie z zasadami forum
- jak gra/program był zainstalowany.
Czy z użyciem programu wine, centrum oprogramowania, a może z użyciem programu synaptic, może apt z terminala, a może ściągnięty z githuba.
Podaj tyle informacji, aby każdy mógł odtworzyć sytuację u siebie bez snucia domysłów.
- jakie czynności wykonujesz, które powodują problem
Podaj tyle informacji, aby każdy mógł odtworzyć sytuację u siebie bez snucia domysłów.

2.
Jeśli masz problem z instalacją gry/programu to podaj następujące informacje:
- konfigurację sprzętowo-programową zgodnie z zasadami forum
- w jaki sposób próbujesz zainstalować oprogramowanie.
Podaj tyle informacji, aby każdy mógł odtworzyć sytuację u siebie bez snucia domysłów.

3. Jeśli masz problem z uruchomieniem gry/programu to podaj następujące informacje:
- konfigurację sprzętowo-programową zgodnie z zasadami forum
- w jaki sposób próbujesz uruchomić oprogramowanie.
Podaj tyle informacji, aby każdy mógł odtworzyć sytuację u siebie bez snucia domysłów.
- jak gra/ptogram była instalowany.
Czy z użyciem wine, centrum oprogramowania, a może z użyciem programu synaptic, może apt z terminala, a może ściągnięty z githuba.
Podaj tyle informacji, aby każdy mógł odtworzyć sytuację u siebie bez snucia domysłów.

4. Jeśli gra/program jest dedykowany do stosowania z konkretnym sprzętem to podaj następujące informacje:
- konfigurację sprzętowo-programową zgodnie z zasadami forum
- dokładny model sprzętu odczytany z tabliczki znamionowej urządzenia.


  Rozłącza wifi
Napisane przez: Gość - 07-08-2020, 00:13 - Forum: Sprzęt i sterowniki - Odpowiedzi (3)

Mam problem z dość leciwym laptopem marki Compaq, rozłącza sieć wifi na Linux Mint. Problem dotyczy tylko tego systemu. Na Windows 7 wszystko działa dobrze na tym laptopie. Mint jest w najnowszej wersji, dodam że w wersji 19 był ten sam problem. Niema także problemu z siecią wifi na pozostałych urządzeniach tj. telefony i pozostałe komputery.

Raz problem objawia się zrywaniem połączenia po jakimś czasie, a drugi raz w ogóle nie chce połączyć się z siecią. Czasem pomaga przestawienie suwaka (tego linuxowego do zarządzania siecią) na pozycje wyłączoną i z powrotem.

Kod:
Machine:  System: Hewlett-Packard (portable) product: Compaq CQ58 Notebook PC v: 0899110000004010002600000
          Mobo: Hewlett-Packard model: 1885 v: 66.2A
          Bios: Insyde v: F.13 date: 09/07/2012
CPU:      Dual core AMD E1-1200 APU with Radeon HD Graphics (-MCP-) cache: 1024 KB
          flags: (lm nx sse sse2 sse3 sse4a ssse3 svm) bmips: 5589
          clock speeds: max: 1400 MHz 1: 1400 MHz 2: 1400 MHz
Graphics:  Card: Advanced Micro Devices [AMD/ATI] Wrestler [Radeon HD 7310]
          bus-ID: 00:01.0
          Display Server: X.Org 1.18.4 drivers: ati,radeon (unloaded: fbdev,vesa)
          Resolution: [email protected]
          GLX Renderer: Gallium 0.4 on AMD PALM (DRM 2.43.0, LLVM 3.8.0)
          GLX Version: 3.0 Mesa 11.2.0 Direct Rendering: Yes
Audio:    Card-1 Advanced Micro Devices [AMD] FCH Azalia Controller
          driver: snd_hda_intel bus-ID: 00:14.2
          Card-2 Advanced Micro Devices [AMD/ATI] Wrestler HDMI Audio
          driver: snd_hda_intel bus-ID: 00:01.1
          Sound: Advanced Linux Sound Architecture v: k4.4.0-53-generic
Network:  Card-1: Realtek RTL810xE PCI Express Fast Ethernet controller
          driver: r8169 v: 2.3LK-NAPI port: 2000 bus-ID: 03:00.0
          IF: eno1 state: down mac: <filter>
          Card-2: Ralink RT3290 Wireless 802.11n 1T/1R PCIe
          driver: rt2800pci v: 2.3.0 bus-ID: 04:00.0
          IF: wlo1 state: up mac: <filter>
Drives:    HDD Total Size: 500.1GB (2.0% used)
          ID-1: /dev/sda model: TOSHIBA_MQ01ABD0 size: 500.1GB
Partition: ID-1: / size: 54G used: 5.4G (11%) fs: ext4 dev: /dev/sda1
          ID-2: /home size: 173G used: 204M (1%) fs: ext4 dev: /dev/sda5
          ID-3: swap-1 size: 4.09GB used: 0.01GB (0%) fs: swap dev: /dev/sda6
RAID:      No RAID devices: /proc/mdstat, md_mod kernel module present
Sensors:  System Temperatures: cpu: 38.8C mobo: N/A gpu: 44.0
          Fan Speeds (in rpm): cpu: N/A


  Znikająca Karta sieciowa WIFI - Lenovo R61i
Napisane przez: Cas05 - 05-08-2020, 21:02 - Forum: Sieci - Odpowiedzi (15)

Witam Wszystkich!

Jestem świeżym użytkownikiem Minta (Kolega zainstalował Linuxa tamtego roku, a jako zarobiony tata trójki kochanych dzieciaków nie narzekam na nadmiar czasu), tak że jak coś nie tak pisze lub banalne pytania zadaje to z góry przepraszam (Szukałem w tym/jak i starym forum po nazwie laptopa ale nic sensownego nie znalazłem dla tego pisze tego posta).

Pacjent jak w tytule leciwy Lenovo R61i. Używany przez Syna ostatnio głownie do nauki zdalnej.
W starych dziejach jak jeszcze była zainstalowana Winzgroza XP na tym laptopie zdarzał się podobny problem - ale głównie w tedy gdy chodził lapciak ponad 24h bez przerwy więc się tym nie przejmowałem.
Natomiast na Mincie jest rożnie, w zależności od zainstalowanej aktualizacji. Czasami jest lepiej i bardzo rzadko, nie zacinając laptopa - wyłącza się WIFI - widzę to po przygaszonej diodzie w laptopie ale BlueToot działa (a niby to sparowane jest - załaczane/wyłączane tym samym przesuwnym przyciskiem). Wł/wył. WIFI przesuwnym przyciskiem nic nie daje, tylko ponowne uruchomienie laptopa; A czasami gorzej - bardzo częste występowanie co kilka minut - jak wyłączy WIFI to obraz się zacina, chyba też blokuje klawiaturę/laptopa - ale dźwięk działa (chyba, bo nie wiem czy w Linuxie też są przyciski do wywołania Menadżera Zadań "trzy korony" czy jak to tam się zwie poprawnie politycznie - przyciski nie działały prócz power trzymany kilka sekund). Raz jest lepiej a raz gorzej w zależności od aktualizacji systemu. Cały czas jestem na Mincie 19 - teraz bodajże 19.3.

Jest jeszcze kilka innych problemów (dokładnie dwa, ale mniej denerwujących) ale to w innym dziale muszę napisać

Pozdrawiam Kacper!

PS. Jeżeli ktoś ma sporo cierpliwości i siły aby łopatologicznie pomóc Lamerowi to  będę dźwięczny Big Grin


  Pakiety kolidują ze sobą i uniemożliwiają instalację
Napisane przez: rivulek - 04-08-2020, 10:38 - Forum: Podstawy - Odpowiedzi (12)

Dzień dobry
Miałem na komputerze jedną rozdzielczość; sterowniki z grafiki nie działały prawidłowo. Odinstalowałem sterowniki które (jak mi się wydawało) powodowały ten problem.
Teraz chciałbym zainstalować sterownik nvidia-440. Niestety próba instalacji zwraca błąd

Kod:
E: niespełnione zalezność. Proszę spróbować wykonać apt --fix-broken install
To [--fix-broken] z kolei zwraca:
Kod:
E: sub-process /usr/bin/dpkg returned and error code (1)
Próbowałem też dpkg --configure -a, ale bezskutecznie. Za każdym razem trzy pakiety powodują uniemożliwienie wykonania polecenia. Autoremove próbowałem wielokrotnie. Poniżej wklejam zdjęcia. Czy jest szansa naprawienia tego?
Uwaga: obecnie nie mam środowiska graficznego (proszę o pomoc w postaci komend terminala).
[Obrazek: jawr3OS.jpg]
[Obrazek: 2fNUbhL.jpg]


  Trzaski podczas oglądania filmów i słuchania muzyki
Napisane przez: jarek_w - 02-08-2020, 23:20 - Forum: Multimedia - Odpowiedzi (5)

Witajcie
Od jakiegoś czasu, czyli mniej więcej od momentu kiedy zaktualizowałem system z 19.3 do 20 Cinnamon, pojawiły się wyraźnie słyszalne trzaski, których głośność jest niezależna od poziomu głośności miksera, tzn. są one tak samo głośne kiedy gram 100% i 5%. Kiedy jednak wyciszę dźwięk zupełnie do zera, trzasków nie słychać. Dokuczliwe jest to zjawisko szczególnie podczas oglądania filmów, np. z Netflixa, czy z plików wideo otwieranych w moim przypadku za pomocą odtwarzacza SMPlayer. 
Zauważyłem pewną zależność jeśli chodzi o intensywność trzasków: jest ich tym więcej, im bardziej intensywnie pracuje procesor - mam zainstalowany na panelu aplet, ukazujący za pomocą graficznych słupków jaki jest poziom taktowania rdzeni.
Dźwięk z komputera na wzmacniacz wychodzi za pomocą karty na PCI cyfrowym kablem optycznym.
Sprawdzałem również dźwięk z wewnętrznej kary płyty głównej za pomocą wyjścia analogowego i podłączonych słuchawek, tu jest OK, wydaje mi się że trzasków tą drogą nie ma.
Dodam jeszcze, iż na przestrzeni kilku lat używania Linuxa, nie doświadczyłem takich problemów.
Nie mam pojęcia czy jest to problem hardware, czy może software, tym bardziej nie wiem jak do tego dojść i w związku z powyższym proszę Was o pomoc...


  Zmiana DNS
Napisane przez: xlm - 02-08-2020, 11:15 - Forum: Sieci - Odpowiedzi (7)

Witam i pozdrawiam.
Jestem nowy na forum a także dopiero zainstalowałem LM
Mam problem ze zmianą dns internet pobieram z telefonu na laptopa i w opcjach sieci,IPv4 wpisuje dns z google i pole zastosuj ciemnieje i nie mogę go użyć by zastosować gdzie na drugim laptopie z win10 normalnie mam zmieniony dns
Na filmikach ludzie nie mieli też tego problemu i nie wiem jak rozwiązać ten problem a zależy mi na linuksie
Proszę o wskazówki za co dziękuję


  Powolne otwieranie stron www
Napisane przez: Gość - 01-08-2020, 18:29 - Forum: Podstawy - Odpowiedzi (3)

Witam.
Jestem użytkownikiem linux-a od bardzo dawna (od 1995 roku). Po zainstalowaniu ubuntu 18.04, linuxmint 19, ubuntu 20.04, linuxmint 20 mam problemy z otwieraniem stron internetowych - bardzo wolno się ładują - google maps nie aktualizuje po przybliżeniu, YT powolno się ładuje, odnośniki z googla wolno się otwierają, poczta na wp itp. Na tym samym sprzęcie w W10 działa idealnie. Jestem tak zniesmaczony, że wrócę chyba do W10.
Proszę o pomoc
Sprzęt: HP Elitebook 2570p 16GB RAM, dysk HDD


  Jak zainstalować sterownik do drukarki Canon Pixma?
Napisane przez: Gość - 01-08-2020, 13:47 - Forum: Sprzęt i sterowniki - Odpowiedzi (3)

Witam.

Od niedawna jestem użytkownikiem systemu Linux Mint 20 Mate. Praktycznie od przedwczoraj Smile .

Posiadam drukarkę Canon Pixma iP 1900. I mam problem z zainstalowaniem do niej sterowników. W internecie ciężko coś znaleźć.

Znalazłem jakieś sterowniki ale nie da się ich zainstalować bo wyskakuje błąd.

Czy jest możliwe zainstalowanie odpowiednich sterowników aby móc korzystać z drukarki?

Jeżeli jest taka możliwość to w jaki sposób zainstalować sterowniki do drukarki? Może ktoś z użytkowników forum posiada sterowniki do drukarki jaką posiadam i będzie mógł mi je podesłać bo może być tak ,że sterowniki pod Minta nie są w ogóle dostępne.

Byłbym wdzięczny za pomoc. Jestem początkujący i się dopiero uczę.

Pozdrawiam.
Grzegorz.


  nie uruchamia się firewall
Napisane przez: pingwinek - 31-07-2020, 19:15 - Forum: Sieci - Odpowiedzi (5)

witam 

mam linux mint 20 cinnamon  i nie mogę włączyć firewalla ufw graficznie, wpisuje hasło admina i nic nie włącza się.
Co mam podać?


  Neverwinter Nights 2 Complete (GOG)
Napisane przez: ontos - 31-07-2020, 09:09 - Forum: Gry i wine - Odpowiedzi (9)

Próba instalacji pobranej z GOG Neverwinter Nights 2 przy pomocy gotowego skryptu PlayOnLinux (skrypt oznaczony jest jako testowy) daje następujący błąd:

[Obrazek: 3GJnkwX.png]

Gdy próbuję zainstalować grę przez PlayOnLinux bez pomocy gotowego skryptu (jako program którego nie ma na liście), instalacja przebiega z pozoru normalnie, Pod koniec instalator wyrzuca następujący błąd:

[Obrazek: nr1LCc0.png]

Mimo błędu gra się instaluje, jednak po uruchomieniu, wyświetla mi jedynie lewą górną ćwiartkę ekranu rozciągniętą na cały ekran. Nie mogę wtedy nic z tym zrobić, przesunąć, zamknąć, kliknąć w cokolwiek w menu gry itp.
Co mogę zrobić żeby się z tym uporać?

Konfiguracja sprzętowa mojego kompa:

Kod:
inxi -Fxz
System:
  Kernel: 5.4.0-42-generic x86_64 bits: 64 compiler: gcc v: 9.3.0
  Desktop: Xfce 4.14.2 Distro: Linux Mint 20 Ulyana base: Ubuntu 20.04 focal
Machine:
  Type: Desktop Mobo: MSI model: B75MA-E33 (MS-7808) v: 1.0 serial: <filter>
  BIOS: American Megatrends v: 1.0 date: 06/12/2012
CPU:
  Topology: Quad Core model: Intel Core i5-3470 bits: 64 type: MCP
  arch: Ivy Bridge rev: 9 L2 cache: 6144 KiB
  flags: avx lm nx pae sse sse2 sse3 sse4_1 sse4_2 ssse3 vmx bogomips: 25542
  Speed: 1597 MHz min/max: 1600/3200 MHz Core speeds (MHz): 1: 1596 2: 1596
  3: 1596 4: 1597
Graphics:
  Device-1: NVIDIA GK107 [GeForce GT 740] vendor: Micro-Star MSI
  driver: nvidia v: 390.138 bus ID: 01:00.0
  Display: x11 server: X.Org 1.20.8 driver: nvidia
  unloaded: fbdev,modesetting,nouveau,vesa resolution: 1920x1080~60Hz
  OpenGL: renderer: GeForce GT 740/PCIe/SSE2 v: 4.6.0 NVIDIA 390.138
  direct render: Yes
Audio:
  Device-1: Intel 7 Series/C216 Family High Definition Audio
  vendor: Micro-Star MSI driver: snd_hda_intel v: kernel bus ID: 00:1b.0
  Device-2: NVIDIA GK107 HDMI Audio vendor: Micro-Star MSI
  driver: snd_hda_intel v: kernel bus ID: 01:00.1
  Sound Server: ALSA v: k5.4.0-42-generic
Network:
  Device-1: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet
  vendor: Micro-Star MSI driver: r8169 v: kernel port: d000 bus ID: 03:00.0
  IF: enp3s0 state: up speed: 1000 Mbps duplex: full mac: <filter>
Drives:
  Local Storage: total: 2.49 TiB used: 147.79 GiB (5.8%)
  ID-1: /dev/sda vendor: A-Data model: SU650 size: 223.57 GiB
  ID-2: /dev/sdb vendor: Seagate model: ST500DM002-1BD142 size: 465.76 GiB
  ID-3: /dev/sdc type: USB vendor: Western Digital
  model: WD My Passport 0820 size: 1.82 TiB
Partition:
  ID-1: / size: 219.06 GiB used: 147.79 GiB (67.5%) fs: ext4 dev: /dev/sda1
Sensors:
  System Temperatures: cpu: 38.0 C mobo: N/A gpu: nvidia temp: 37 C
  Fan Speeds (RPM): N/A gpu: nvidia fan: 30%
Info:
  Processes: 212 Uptime: 24m Memory: 7.71 GiB used: 1.77 GiB (23.0%)
  Init: systemd runlevel: 5 Compilers: gcc: 9.3.0 Shell: bash v: 5.0.17
  inxi: 3.0.38