Witaj, Gość
Musisz się zarejestrować przed napisaniem posta.

Użytkownik
  

Hasło
  





Szukaj na forum

(Zaawansowane szukanie)

Statystyki
» Użytkownicy: 885
» Najnowszy użytkownik: moon
» Wątków na forum: 2 431
» Postów na forum: 17 348

Pełne statystyki

Ostatnie wątki
dedito
Problem z bootowaniem

Forum: Instalacja i uruchamianie
Ostatni post: dedito
25-04-2024, 17:52
» Odpowiedzi: 5
» Wyświetleń: 227
dedito
Wine a program i3 iridium

Forum: Gry i wine
Ostatni post: dedito
22-04-2024, 19:55
» Odpowiedzi: 3
» Wyświetleń: 163
omkar
Poszukuje programu antywi...

Forum: Software
Ostatni post: omkar
21-04-2024, 20:30
» Odpowiedzi: 2
» Wyświetleń: 313
ontos
Program do edycji filmów

Forum: Software
Ostatni post: ontos
21-04-2024, 19:21
» Odpowiedzi: 2
» Wyświetleń: 145
Jak zainstalować emulator...

Forum: Przedszkole Linuksa
Ostatni post: tomsdb
21-04-2024, 09:01
» Odpowiedzi: 19
» Wyświetleń: 18 079
Znikające pliki przy prze...

Forum: Przedszkole Linuksa
Ostatni post: tomsdb
21-04-2024, 06:59
» Odpowiedzi: 2
» Wyświetleń: 245
dedito
Nie mogę uruchomić WoT Bl...

Forum: Gry i wine
Ostatni post: dedito
18-04-2024, 13:15
» Odpowiedzi: 6
» Wyświetleń: 488
omkar
Drukarka HP drukowanie be...

Forum: Sprzęt i sterowniki
Ostatni post: omkar
17-04-2024, 16:52
» Odpowiedzi: 6
» Wyświetleń: 347
ZibiV
Przeprosiny od SuperTux

Forum: Off topic
Ostatni post: ZibiV
16-04-2024, 05:53
» Odpowiedzi: 4
» Wyświetleń: 636
Screenshots... czyli nasz...

Forum: Desktop i menadżery okien
Ostatni post: jawomar
16-04-2024, 00:57
» Odpowiedzi: 27
» Wyświetleń: 5 114

 
  Chromium a Google
Napisane przez: Zbycho - 25-12-2020, 18:39 - Forum: Software - Odpowiedzi (4)

Witam Szanownych! Wesolych Swiat!!


  Problem z instalacją windows 10 w dualboot
Napisane przez: Zaptyp - 24-12-2020, 21:16 - Forum: System - Odpowiedzi (25)

Witam
Mam taki nie typowy problem z instalacją najnowszego Minta.
Otóż posiadam laptop HP Probook 6460b z zainstalowanym Windowsem 10 w trybie UEFI.
Tylko że mój laptop posiada emulowany tryb UEFI (tak mi sie wydaje bo nie mam Secure Boot)
Pendrive stworzyłem za pomocą Rufusa. Ale gdy bootuje pendrive normalnie czyli wybieram go z listy to nie wykrywa Windowsa 10.
Ale jak wybiorę opcje Boot from EFI files to wtedy widzi Windowsa ale czasami wywala błąd:
Uruchomienie 'grub install /dev/sda1/ nie powiodło się. Błąd Krytyczny po czym instalator się crashuje i system sie nie uruchamia.
Czasami też Mint zainstaluje się bez problemu ale GRUB się nie pojawia.
Już próbowałem różnych sposobów typu install-grub albo upgrade-grub ale to nie działa.
Nawet próbowałem sam partycjonować dyski ale to nic nie dawało.
Proszę na mnie nie krzyczeć że coś po pierniczyłem bo w środowisku Linuxów jestem nowy.


  Epson xp 205 drukarka z skanerem problem
Napisane przez: Gość - 23-12-2020, 12:07 - Forum: Sprzęt i sterowniki - Odpowiedzi (3)

Witam posiadam drukarkę wielofunkcyjną Epson XP 205. Drukarka jest połączona i skonfigurowana z siecią domową wifi.
Drukarka wykryła się i zainstalowała sama.
Problem polega na tym  że Linux nie widzi skanera tylko samą drukarkę
Pobrałem z managera oprogramowania Xsane i gscan2opdf nie wykrywają jej.


  odtwarzanie DVD
Napisane przez: DINO - 23-12-2020, 01:31 - Forum: Multimedia - Brak odpowiedzi

Witam 
Mam problem, po tym jak mi się zwiesiła winda po aktualizacji grafiki (brak możliwości odpalenia kompa) wywaliłem i znowu wróciłem do Linuxa, w miarę ogarniam tematy i zawsze staram się znaleźć rozwiązanie ale teraz chyba poległem.
Nie mogę odtworzyć płyty DVD, kodeki są programy są a i tak lipa. Ma ktoś może jakiś pomysł co zrobić??

Kod:
daniel@daniel-Inspiron-5521:~$ sudo apt install mint-meta-codecs
[sudo] hasło użytkownika daniel:           
Czytanie list pakietów... Gotowe
Budowanie drzewa zależności     
Odczyt informacji o stanie... Gotowe
mint-meta-codecs is already the newest version (2020.07.09).
0 aktualizowanych, 0 nowo instalowanych, 0 usuwanych i 0 nieaktualizowanych.

Dodano po pewnym czasie:

nieaktualne, sprawa rozwiązana "Tuner" dał radę Big Grin można zamknąć


  Odtwarzacz Celmentine - system tray
Napisane przez: tomsdb - 21-12-2020, 10:17 - Forum: Software - Brak odpowiedzi

Używam odtwarzacza muzyki Clementine. Nie mam ikony w tacce systemowej, mimo że w opcjach jest ta funkcja zaznaczona. Wersja z repozytoriów. Po uruchomieniu w terminalu jest tak.

Kod:
tomasz@tomasz-linux:~$ clementine
__logging_message__09:12:51.402 DEBUG unknown                          using qt5ct plugin
__logging_message__09:12:51.599 DEBUG unknown                          D-Bus system tray: yes
__logging_message__09:12:51.868 DEBUG unknown                          D-Bus global menu: no
__logging_message__09:12:51.996 WARN  unknown                          libpng warning: iCCP: known incorrect sRGB profile

Dodano po pewnym czasie:
Reset cinnamona załatwił problem. Za dużo kombinowałem z dodatkami i wyglądem.


  Witam
Napisane przez: tomsoul - 20-12-2020, 21:05 - Forum: Hyde Park - Odpowiedzi (2)

Witam

Mam na imię Tomasz, mam 39 lat i interesuje się oprogramowaniem i systemami open source. Bawiłem się do tej pory troche ubuntu, kubuntu, fedorą, sabayonem, suse, ale ostatecznie wylądowałem na linux mint. I chyba dobrze. Pozdrawiam wszystkich. Wesołych świąt(choć przez pandemie ciężko to mówić) !!!


  LiveCD oparty na Linux Mint
Napisane przez: Gość - 18-12-2020, 22:55 - Forum: System - Odpowiedzi (1)

Dzień dobry,

Czy ktoś ma doświadczenie w tworzeniu własnej wersji Live CD?
Artykuł na linuxmint.com jest dosyć stary: https://community.linuxmint.com/tutorial/view/1784

Chodzi mi po głowie stworzenie dystrybucji edukacyjnej.
LiveCD zawierałby nie tylko system ale również materiały edukacyjne (np kompletny kurs pythona, ze wszystkimi narzędziami już skonfigurowanymi oraz kompletem materiałów).
Kiedyś była podobna inicjatywa ale zdaje się, że umarła: https://osworld.pl/szkolny-remiks-ucznia...dla-szkol/

Czy Mint to dobry wybór?

Pozdrawiam,
Tomek


  trim nie dzała na partycji home
Napisane przez: pingwinek - 17-12-2020, 22:26 - Forum: System - Odpowiedzi (39)

Trim coś mi się zdaje że nie działa na ssd w pc z linux mint 20 cinnamon czy możecie zobaczyć? jakie komendy wpisać?


Photo Darmowy ProtonVPN w Linux Mint
Napisane przez: omkar - 17-12-2020, 17:15 - Forum: Poradniki i najczęściej zadawane pytania - Odpowiedzi (1)

Jeżeli zależy nam na anonimowości w internecie lub chcemy ochronić komputer w niezabezpieczonej sieci Wi-Fi, wówczas warto skorzystać z wirtualnej sieci prywatnej VPN, która ukrywa nasze prawdziwe IP i szyfruje połączenia całego systemu.

Z darmowych rozwiązań w Linuksie polecam szwajcarskiego klienta ProtonVPN w wersji Free. Nie posiada on limitów pobierania i prowadzi politykę zero-log, a w wersji bezpłatnej do dyspozycji mamy trzy serwery: Holandia, Japonia i USA. Połączeni możemy być jednocześnie tylko na jednym urządzeniu (komputery, smartfony) i nie ma możliwości używania programów P2P.

Zaczynamy od utworzenia bezpłatnej skrzynki pocztowej protonmail, zapamiętując login oraz hasło.

Następnie z  menadżera oprogramowania instalujemy aplikację Proton VPN, która występuje w formie paczki deb - klik.
Logujemy się z wykorzystaniem danych ze skrzynki pocztowej i łączymy z serwerem.


[Obrazek: protonvpn-verbunden-nl.jpg]


Uwaga! Nie należy wyłączać Protona z traya (połączenia VPN), tylko z panelu programu "Disconnect", a podczas używania VPN, panel należy zminimalizować (nie zamykać). W przeciwnym razie mogą wystąpić problemy z połączeniem sieciowym.

Gdyby jednak wystąpiły problemy, to w ustawieniach sieci, należy wyłączyć "atrapy" i ponownie uruchomić Protona.


  nieznane urządzenia połączone przez bluetooth
Napisane przez: Gość - 17-12-2020, 16:11 - Forum: Inne - Odpowiedzi (1)

Ktoś może poradzić, dlaczego na liście urządzeń bluetooth pojawiły się dwa obce, ze statusem Rozłączone (ale Powiązane), które nie należą do mnie? Jeszcze dziś rano tam ich nie było. Czy ktoś połączył się z moim laptopem przez BT z tych urządzeń? Jeśli tak, co mógł zrobić?

Czy w systemie jest gdzieś log połączeń urządzeń bluetooth?

Linux Mint 19.3 Cinnamon.

Gdzie/jak zmienić widoczność BT tak aby nie pokazywało nikomu mojego laptopa na liście urządzeń Bluetooth? W ustawieniach graficznych BT jest strasznie skąpo - i takiego wyboru mi nie dają.

Tu widać 5 urządzeń ze statusem Rozłączone, a tylko 3 z nich należą do mnie:
   

Pierwsze i drugie z obcych urządzeń, mają nadany adres MAC, status Powiązane:
   
   

Mam się czymś martwić, czy też to normalne zachowanie systemu? Pokazuje on to tak, jakby te dwa urządzenia miały status Połączone wcześniej, a następnie się rozłączyły. Urządzenia, które nigdy nie były połączone z laptopem, mają status Nieskonfigurowane.